Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

Grécky premiér víta súhlas Macedónska so zmenou názvu krajiny

Grécky premiér Alexis Tsipras. Foto: TASR/AP

Tsipras v sobotu vyhlásil, že implementácia spomínanej dohody umožní Macedónsku pripojiť sa k medzinárodným organizáciám, pričom mal na mysli členstvo Macedónska v EÚ a NATO.

Atény 20. októbra (TASR) - Grécky premiér Alexis Tsipras v sobotu privítal súhlas macedónskeho parlamentu s navrhovanou zmenou názvu krajiny a označil to za rozhodujúci krok smerom k ukončeniu desaťročí sporov medzi dvoma susediacimi štátmi. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tsipras komentoval najnovší vývoj v Macedónsku, kde tamojší parlament v piatok neskoro večer schválil začatie legislatívneho postupu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu Macedónska v súlade s dohodou urovnávajúcou dlhoročný spor so susedným Gréckom. V prospech návrhu na príslušné zmeny v ústave hlasovalo všetkých 80 prítomných zákonodarcov, teda presne dve tretiny ich celkového počtu, čo je minimum požadované pri akejkoľvek novelizácii základného zákona.

Tsipras v sobotu vyhlásil, že implementácia spomínanej dohody umožní Macedónsku pripojiť sa k medzinárodným organizáciám, pričom mal na mysli členstvo Macedónska v EÚ a NATO.

Tsipras sa k historickej dohode s Macedónskom vyjadril po tom, ako prevzal funkciu ministra zahraničných vecí, ktorej sa tento týždeň vzdal Nikos Kotzias, hlavný vyjednávač Grécka na rokovaniach s Macedónskom.

Ako informovala agentúra AP, Kotzias sa v utorok na zasadnutí vlády dostal do sporu s ministrom obrany Panosom Kammenosom v otázke dohody, ktorú Kotzias s Macedónskom uzavrel.

Šéf rezortu obrany Kammenos, ktorého nacionalistická strana je Tsiprasovým koaličným partnerom, mal voči tejto dohode od začiatku výhrady. Pohrozil, že ak by sa dokument dostal na ratifikáciu do parlamentu, vystúpi z koalície.

Kotzias po utorňajšej hádke uviedol, že necítil dostatočnú podporu od svojich kolegov ani od premiéra.

Na základe júnovej dohody s Aténami sa má doterajší dočasný názov krajiny - Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) - zmeniť na nový - Republika Severné Macedónsko. Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci spor so susedným Gréckom, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.

K zmene názvu sa mali občania Macedónska vyjadriť 30. septembra v nezáväznom referende. Hoci mali vo výsledkoch výraznú prevahu stúpenci zmeny názvu, vzhľadom na nízku účasť bol plebiscit neplatný. Potrebná je taktiež jej ratifikácia v gréckom parlamente.