Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Grécky premiér vyzval Turecko, aby upustilo od hrozieb voči Cypru

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Taktiež vyzval na mierové riešenie, ktoré by opätovne zjednotilo Cyprus v dvojzónovej a dvojkomunálnej federácii.

Atény 20. júla (TASR) - Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v utorok pri príležitosti 47. výročia tureckej invázie na Cyprus vyzval Turecko, aby upustilo od politiky hrozieb voči Cypru a tureckému cyperskému obyvateľstvu. Informuje o tom grécky server Ekathimerini.com.

Grécky premiér tiež vyzval na mierové riešenie, ktoré by opätovne zjednotilo Cyprus v dvojzónovej a dvojkomunálnej federácii. "Je čas, aby Turecko upustilo od bezvýznamnej politiky hrozieb voči Cypru a tureckej cyperskej populácii," uviedol Mitsotakis na sociálnej sieti Facebook.

"Napokon, tieto hrozby sú namierené aj proti medzinárodnému právu a stabilite v regióne, sú namierené proti Európskej únii a hodnotám 21. storočia. Preto sa nebudú tolerovať," dodal grécky premiér.

Štyridsaťsedem rokov od tureckej invázie na Cyprus podľa neho preukázalo, že "jedine presadenie rezolúcií Organizácie Spojených národov (OSN) a rozhodnutí EÚ môže vyliečiť ranu v srdci Stredomoria". Mitsotakis zároveň vyzval aj na obnovenie rokovaní za zjednotený Cyprus na základe dvojzónovej a dvojkomunálnej federácie.

"(Za) európsky štát mieru a pokroku, za jeho ľud a jeho susedov," cituje Mitsotakisa Ekathimerini.com.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan trval v utorok počas príhovoru pri príležitosti 47. výročia invázie Turecka na Cyprus na tom, že jediným riešením situácie na tomto ostrove je existencia dvoch štátov. Počas príhovoru Erdogan neprihliadal na varovanie šéfky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej, ktorá začiatkom júla počas návštevy Nikózie uviedla, že Európska únia odmieta riešenie v podobe dvoch štátov na ostrove Cyprus. Prevažne grécky hovoriaca Cyperská republika je totiž od roku 2004 členskou krajinou EÚ a má účinnú kontrolou nad južnými dvoma tretinami ostrova.

Cyprus, ostrovná krajina v Stredozemnom mori, bol rozdelený v roku 1974 po invázii tureckej armády. Cyperskí Gréci odvtedy žijú prevažne na juhu krajiny, zatiaľ čo sever krajiny obývajú prevažne cyperskí Turci. Suverenitu Severocyperskej tureckej republiky uznáva iba Ankara, medzinárodné spoločenstvo nie.