Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Greenpeace protestuje proti plánovanej ťažbe plynu v Severnom mori

Záchranný čln organizácie na ochranu životného prostredia Greenpeace sa plaví počas protestu proti plánovanej ťažbe zemného plynu v Severnom mori, približne 20 km severozápadne od nemeckého ostrova Borkum v utorok 30. júla 2024. Foto: TASR/AP

Skupina približne 20 aktivistov sa vydala na plánované stavenisko severozápadne od ostrova Borkum.

Berlín 30. júla (TASR) - Organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace využila zakotvené záchranné člny na protest proti plánovanej ťažbe zemného plynu v Severnom mori. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry DPA.

Aktivisti inštalovali tri záchranné člny v blízkosti nemeckého ostrova Borkum a holandského ostrova Schiermonnikoog vo Waddenskom mori v snahe zablokovať plavbu lodí s potrubím a stavebným materiálom pre vrtnú plošinu, oznámila v utorok organizácia Greenpeace.

Skupina približne 20 aktivistov sa vydala na plánované stavenisko severozápadne od ostrova Borkum.

Holandská energetická spoločnosť One-Dyas plánuje približne 23 kilometrov severozápadne od Borkumu vybudovať ťažobnú plošinu na ťažbu zemného plynu z tamojšieho ložiska. Plošina a loď so žeriavom na montážne práce by mali doraziť na miesto určenia ešte v utorok, oznámila v pondelok administratíva Borkumu.

Výstavba sa začne v priebehu tohto týždňa. Podľa plánu sa spočiatku bude ťažiť plyn tri mesiace pomocou mobilnej vrtnej súpravy. V auguste sa začne výstavba potrubia a kladenie elektrických káblov do veternej farmy blízko pobrežia.

Začiatok vrtných prác na pravidelnú ťažbu plynu je naplánovaný na december. Mesto Borkum oznámilo, že spolu s ostrovnou obcou Juist bude pokračovať v právnych krokoch proti tomuto projektu.

Projekt odmietajú viaceré environmentálne organizácie a obyvatelia ostrovov v Nemecku a Holandsku. Obávajú sa, že ťažba zemného plynu poškodí životné prostredie v blízkej lokalite Svetového dedičstva UNESCO vo Waddenskom mori a na susedných ostrovoch.

Žažba zemného plynu podľa ich nie je zlučiteľná s klimatickými cieľmi. Greenpeace sa obáva, že podmorské biotopy a útesové štruktúry, ktoré si zaslúžia ochranu v blízkosti miesta ťažby a pozdĺž trasy kábla ťažba zemného plynu nenávratne zničí.

Mesto Borkum kritizuje i skutočnosť, že práce "prebiehajú počas citlivého obdobia rozmnožovania sa sviňúch". Uloženie kábla by tiež ohrozilo kamenné útesy. kde sa liahnu ryby.