Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

J. Greenstock: USA tlačili Britániu do irackej vojny príliš skoro

Bývalý britský veľvyslanec pri OSN Jeremy Greenstock Foto: TASR/AP

Podľa dlho očakávanej správy britský expremiér Tony Blair zveličoval hrozbu, ktorú mal predstavovať iracký diktátor Saddám Husajn pre svetový mier.

Londýn 7. júla (TASR) - Spojené štáty tlačili Britániu do vojenskej akcie v Iraku "príliš skoro", vyhlásil dnes bývalý britský veľvyslanec pri OSN Jeremy Greenstock v reakcii na správu britskej vyšetrovacej komisie ohľadom zákulisia irackej vojny. Píše o tom stanica BBC.

Podľa dlho očakávanej správy, zverejnenej v stredu, britský expremiér Tony Blair zveličoval hrozbu, ktorú mal predstavovať iracký diktátor Saddám Husajn pre svetový mier. V správe, ktorej príprava trvala sedem rokov, sa ďalej uvádza, že vojenská operácia v Iraku nebola jedinou poslednou možnosťou.

Greenstock, ktorý pôsobil ako britský veľvyslanec pri OSN v roku 2003, keď uvedený konflikt vypukol, tvrdí, že Blair chcel, aby bola medzinárodná intervencia v Iraku krytá rezolúciou OSN, poprední americkí činitelia však považovali toto opatrenie za "stratu času", zdôrazňuje BBC.

Greenstock sa domnieva, že by bolo bývalo "oveľa bezpečnejšie" poskytnúť zbrojným inšpektorom v Iraku ďalších šesť mesiacov na vykonanie úloh. "Ja, britskí občania, ako aj britský premiér v danom čase cítili, že Američania nás tlačili do vojenskej akcie príliš skoro," dodal.

Predseda vyšetrovacej komisie pre irackú vojnu John Chilcot dospel v správe k záveru, že Blair vyslal do bojov zle pripravené jednotky a disponoval úplne nedostatočnými plánmi pre riešenie dôsledkov tohto kroku. Chilcot kritizoval aj tajné služby za poskytnutie nepresných údajov.

Podľa jeho slov tiež ani neuvažovali o tom, že Irak už nemusí mať chemické, biologické alebo jadrové zbrane, ako sa to napokon ukázalo. Chilcot však zdôraznil, že jeho vyšetrovanie nebolo súdom a nebude preto vynášať verdikt v otázke toho, či bol vojenský zásah v Iraku legálny.