Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Gruzínske úrady vyšetrujú 47 prípadov podozrení z falšovania volieb

Demonštranti mávajú gruzínskymi a ukrajinskými vlajkami pred gruzínskom parlamentom počas opozičného protestu proti výsledkom parlamentných volieb v gruzínskom Tbilisi v pondelok 28. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Za víťaza volieb bola vyhlásená vládnuca strana Gruzínsky sen. Opozícia tento výsledok volieb odmietla uznať a avizovala, že nový parlament bude bojkotovať.

Tbilisi 31. októbra (TASR) - Gruzínske ministerstvo vnútra vo štvrtok oznámilo zadržanie podpredsedu samosprávy v meste Marneuli, ktorý je spolu s ďalšou osobou podozrivý z neoprávneného vhadzovania hlasovacích lístkov do volebnej urny.

Okrem toho útvary ministerstva vnútra a generálnej prokuratúry začali vyšetrovať 47 trestných vecí pre údajné trestné činy spáchané počas predvolebnej kampane a v deň parlamentných volieb v Gruzínsku, informuje TASR.

Podľa spravodajského webu Echo Kaukazu (Echo Kavkaza) sa týchto 47 prípadov týka podozrenia z falšovania volieb, ovplyvňovania a podplácania voličov, porušovania tajnosti volieb, marenia novinárskej činnosti, násilia a vyhrážok, ako aj poškodzovania a ničenia majetku vo volebnej miestnosti.

Zdroje z generálnej prokuratúry však uviedli, že ľudia, ktorí verejne tvrdia, že majú informácie a dôkazy súvisiace s údajnými trestnými činmi počas volebného procesu, nespolupracujú pri vyšetrovaní a odmietajú poskytnúť informácie.

Predvolanie od prokuratúry dostala aj prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá však už v stredu na tlačovej konferencii v Tbilisi vyhlásila, že sa na výsluch nemieni dostaviť a nie je ochotná predložiť dôkazy o sfalšovaní volieb. Naopak, Zurabišviliová odkázala, že získavanie dôkazov o porušení zákona má v popise práce práve generálna prokuratúra.

Toto vyšetrovanie sa začalo na základe žiadostí opozície a politických strán, ústrednej volebnej komisie a mimovládnych organizácií, ako aj na základe informácií šírených médiami, informovala prokuratúra.

Za víťaza volieb bola vyhlásená vládnuca strana Gruzínsky sen. Opozícia tento výsledok volieb odmietla uznať a avizovala, že nový parlament bude bojkotovať.

Pochybnosti o regulárnosti hlasovania vyjadrili aj viaceré organizácie, ktoré v Gruzínsku monitorovali predvolebnú kampaň i samotné hlasovanie.

Medzičasom tri opozičné strany vo štvrtok po spoločnom rokovaní oznámili, že v pondelok sa na Rustaveliho triede v Tbilisi bude konať ďalšie protestné zhromaždenie.

Lídri opozičných strán Lelo pre Gruzínsko, Silné Gruzínsko, Koalícia za zmeny a Jednota – národné hnutie okrem toho oznámili, že ich cieľom je zaistiť si "navrátenie volebného víťazstva". Uviedli, že s medzinárodnými partnermi spolupracujú na identifikácii vzorcov volebných podvodov, pričom upozornili, že "každý, kto sa na týchto podvodoch podieľal, bude odhalený a potrestaný".

Dodali, že vytvorili koordinačný štáb, do ktorého prác sa môžu zapojiť aj všetky skupiny občanov ochotných podieľať sa na plánovaní spoločných akcií opozície.