Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Gruzínska prezidentka odmietla predvolanie na výsluch k voľbám

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová hovorí k davu počas opozičného protestu proti výsledkom parlamentných volieb v gruzínskom Tbilisi v pondelok 28. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Prokuratúra informovala o spustení vyšetrovania údajného falšovania výsledkov parlamentných volieb na žiadosť ústrednej volebnej komisie. Tá tvrdí, že hlasovanie bolo slobodné a spravodlivé.

Tbilisi 30. októbra (TASR) - Gruzínska prezidenta Salome Zurabišviliová v stredu oznámila, že odmietla predvolanie na generálnu prokuratúru na výsluch v súvislosti s jej tvrdeniami o volebnom podvode. Prokuratúru vyzvala, aby "zastavila politické vybavovania si účtov s prezidentkou" a sústredila sa na svoju povinnosť vyšetrovať. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

"Prihováram sa prokuratúre: zodpovedáte sa verejnosti. Verejnosť od vás žiada okamžité vyšetrovanie, nie moje dôkazy," uviedla Zurabišviliová na tlačovej konferencii s tým, že nemá v úmysle ísť na prokuratúru.

Prokuratúra v stredu informovala o spustení vyšetrovania údajného falšovania výsledkov sobotňajších parlamentných volieb na žiadosť ústrednej volebnej komisie. Tá tvrdí, že hlasovanie bolo slobodné a spravodlivé, avšak vykoná čiastočné náhodné prepočítanie hlasov v približne 14 percentách volebných miestností.

Zurabišviliová už predtým vyhlásila výsledky volieb za "nelegitímne" a tvrdí, že za ovplyvňovaním volieb je "ruská špeciálna operácia", čo Moskva odmietla.

"Prezidentka Salome Zurabišviliová musí mať dôkazy o možnom falšovaní parlamentných volieb v roku 2024, v súvislosti s čím bola v súlade s postupom stanoveným zákonom pozvaná na výsluch 31. októbra," uvádza sa vo vyhlásení generálnej prokuratúry.

Podľa takmer úplných výsledkov volieb získala vládna strana Gruzínsky sen 53,9 percenta hlasov, zatiaľ čo opozičná koalícia 37,7 percenta. V pondelok proti oznámeniu výsledkov na výzvu opozície protestovali desaťtisíce Gruzíncov, ktorí voľby považujú za sfalšované.

Medzinárodní pozorovatelia taktiež hovorili o prípadoch zastrašovania voličov, podplácaní, manipulácii s hlasovacími lístkami či dokonca fyzickom násilí. "Nezrovnalosti" kritizovalo aj niekoľko členských štátov Európskej únie. Kanada a Švédsko napríklad už obmedzili vzťahy s Tbilisi. Americký prezident Joe Biden zase vyjadril znepokojenie nad "úpadkom demokracie" v Gruzínsku.