Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. február 2025Meniny má Lívia
< sekcia Zahraničie

Historik: Maďari veľmi nehľadali cestu vyliečenia z traumy Trianonu

Foto: Ilustračné foto: TASR/Ladislav Vallach

Jednotlivé maďarské vlády sa snažili o čo najlepšie vzťahy so susedmi, avšak ponúknutú ruku prijalo iba málo politikov, uviedol maďarský historik Géza Jeszenszky.

Budapešť 31. mája (TASR) - Maďari veľmi nehľadali ponaučenia z otrasov spôsobených Trianonom a ani cestu vyliečenia z trianonskej traumy. Triezvo zmýšľajúci politici a občania Maďarska však vedia, že Európska únia a NATO sú vhodným rámcom na nahradenie rozbrojov spoluprácou a priateľstvom. Konštatoval to v nedeľu v rozhovore pre TASR maďarský historik a exminister zahraničných vecí Géza Jeszenszky pri príležitosti nadchádzajúceho 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy.

Šéf diplomacie vlády premiéra Józsefa Antalla na otázku postoja maďarskej politickej elity a citlivosti Maďarov k tejto udalosti spred 100 rokov povedal, že komunistický režim Trianon spolu s inými citlivými záležitosťami zamietol pod koberec.

"V uplynulých 30 rokoch sa však táto otázka opäť otvorila. Maďarská spoločnosť sa síce o príčinách a obsahu mierovej zmluvy mnoho dozvedela - a to najmä v posledných dvoch rokoch -, ponaučenia z otrasov a cestu vyliečenia z traumy však veľmi nehľadala," konštatoval.

Ak by podľa jeho slov boli susedné štáty k maďarskej menšine žijúcej v ich krajine tolerantnejšie a EÚ by vnímala problémy národnostných menšín, tak by dnes bola táto storočná rana Maďarov vo fáze zahojenia. "Jednotlivé maďarské vlády sa snažili o čo najlepšie vzťahy so susedmi, avšak ponúknutú ruku prijalo iba málo politikov," dodal.

Hranice, ktoré víťazné mocnosti určili na úkor Maďarov a boli vymedzené na základe vojenských, ekonomických a dopravných hľadísk namiesto zohľadnenia etnických pomerov, sa stali jablkom sváru v regióne Karpatského oblúka, podčiarkol Jeszenszky.

Riešením podľa neho mohla byť stredoeurópska federácia založená na demokratických princípoch, ktorú presadzoval aj Milan Hodža (pozn. TASR: slovenský politik a štátnik z čias Rakúsko-Uhorska, ktorého plán hovoril o utvorení homogénneho hospodárskeho priestoru v strednej Európe odstránením colných bariér a zriadením zóny voľného obchodu).

"Dnes EÚ a NATO ponúkajú namiesto rozbrojov vhodný rámec na úzku spoluprácu a na vytvorenie stále priateľskejších vzájomných vzťahov. To chcú aj triezvo zmýšľajúci politici a občania u nás, ale aj v susedných štátoch - zatiaľ sme však v menšine," zdôraznil historik.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán 9. januára na medzinárodnej tlačovej konferencii v Budapešti zdôraznil, že na výročí storočia Trianonu musí zaznieť spravodlivosť, avšak tým sa budúcnosť nijako nezmení. To, na čom skutočne záleží, je podľa jeho slov spolupráca so susednými krajinami v záujme budúcnosti.

Predseda vlády označil za obrovský výsledok a úspech, že sa v uplynulých rokoch podarilo zlikvidovať obdobie storočnej izolácie Maďarov.

"Podarilo sa nám vo viacerých reláciách vytvoriť úzke vzťahy ukazujúce do budúcnosti, ktoré nie sú zaťažené historickou skúsenosťou. Napríklad so Slovenskom spolupracujeme v rámci zoskupenia Vyšehradská štvorka," podotkol ministerský predseda.

Zároveň dodal, že s Chorvátskom aj napriek niektorým sporom má Maďarsko "bratský" vzťah a spolupráca existuje aj so Srbskom. Orbán súčasne vyzval na snahy o spoločné budovanie strednej Európy.

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúsko-Uhorska v závere prvej svetovej vojny, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia Dohody (Británia, Spojené štáty, Francúzsko a Taliansko) a Maďarska.

Ako dôsledok Trianonskej zmluvy zostalo v Maďarsku sedem miliónov z 20,8 milióna obyvateľov Uhorska. Dovedna 72 percent územia Uhorska pripadlo spojeneckým krajinám a Maďarsko stratilo prístup k moru, ktoré malo prostredníctvom Chorvátska.

Hoci Maďarsko zmluvu podpísalo a ratifikovalo, s novým stavom sa nezmierilo. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy sa bude každoročne pripomínať pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.

Šéf NATO vo štvrtok navštívi SR, stretne sa s prezidentom a Kaliňákom

Témou rokovaní s Ruttem bude podľa prezidenta zvyšovanie výdavkov na obranu.

- Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku je Hasičský a záchranný zbor. Dôveruje mu 89 percent ľudí. Vyplýva to z prieskumu Centra sociálnych výskumov, ktoré je súčasťou Inštitútu informatiky a štatistiky (Infostat).

- Odborná konferencia V náručí jazyka sa nesie v duchu úcty k materinskej reči, jej ochrany a rozvoja. Na štvrtkovom otvorení 3. ročníka odbornej konferencie to uviedla ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.

- Dohoda koaličných lídrov dáva nádej na pokračovanie vlády so stabilnou väčšinou v Národnej rade (NR) SR. Myslí si to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba si myslí, že po dohode koaličných lídrov nie je predpoklad predčasných parlamentných volieb. Očakáva, že premiér Robert Fico (Smer-SD) na budúci týždeň oznámi meno nového ministra športu a cestovného ruchu.

- Dôchodkyňa z Vysokých Tatier sa stala obeťou podvodu, prišla o tisícky eur a zlaté šperky. O prípade informovala krajská hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová s tým, že 73-ročnú ženu telefonicky kontaktoval v pondelok (17. 2.) neznámy muž vydávajúci sa za policajta.

- Štyria muži z obce Nižný Komárnik (okres Svidník) čelia obvineniu z trestných činov krádeže a tiež poškodzovania cudzej veci. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová informovala, že v priebehu dvoch týždňov vykrádali reštauráciu v rovnakej obci.

- V obchode v Hradci Králové vo štvrtok ráno muž s nožom napadol dve ženy. Utrpeli vážne zranenia, ktorým aj napriek snahe záchranárov neskôr podľahli.

- Bratislavské mestské zastupiteľstvo prijalo vo štvrtok vyhlásenie k aktuálnej situácii. Potvrdzuje v ňom svoju podporu demokratickým hodnotám, zásadám právneho štátu a medzinárodným záväzkom Slovenskej republiky, ktoré vyplývajú z jej členstva v EÚ a NATO.

- Česká polícia začala trestné stíhanie predsedu opozičného hnutia SPD Tomia Okamuru týkajúce sa kontroverzných plagátov z vlaňajšej predvolebnej kampane.

- Slovenská pošta zaznamenala v ostatných týždňoch nové prípady podvodných a phishingových aktivít, cieliacich na získanie citlivých údajov jej klientov. Šíria sa prostredníctvom SMS a e-mailov, ktoré môžu vzbudzovať dojem, že sú odoslané z pošty.

- Francúzsky futbalista Kylian Mbappe si splnil chlapčenský sen. Hetrikom do siete Manchestru City na Santiago Bernabeu zariadil postup Realu Madrid do osemfinále Ligy majstrov. V uplynulých 18 súťažných zápasoch vsietil 18 gólov.

- Rýchlosť ubúdania ľadu z ľadovcov po celom svete sa za posledných desať rokov zvýšila, uviedli v stredu vedci. Zároveň varovali, že rýchlosť ich ubúdania môže byť vyššia, než sa pôvodne predpokladalo, čo môže spôsobiť stúpanie vodnej hladiny.

- Basketbalisti Los Angeles Lakers prehrali v noci na štvrtok v zámorskej NBA s Charlotte 97:100. Hornets tak zastavili sériu troch prehier, Lakers prehrali v druhom zápase za sebou.

- Rusi v rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine držia v rukách karty, vyhlásil v noci na štvrtok americký prezident Donald Trump. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok navštívi Slovensko. Rokovať bude s prezidentom SR Petrom Pellegrinim a podpredsedom vlády a ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD).

- Na ústrednom okresnom súde v Soule sa vo štvrtok začalo trestné konanie so suspendovaným prezidentom Jun Sok-jolom, píše TASR na základe správy agentúry AFP.

- Spojené štáty americké po stretnutí najvyšších ruských a amerických diplomatov v Saudskej Arábii oslabili svoju pozíciu a odovzdali diplomatické vedenie Rusku, vyhlásil v stredu Mychajlo Podoľak, ktorý je poradcom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

- Študentské hnutie v Srbsku pripravuje v rámci občianskych protestov, ktoré vyvolala tragédia na vlakovej stanici v Novom Sade z 1. novembra 2024, ďalšie masové zhromaždenie.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa nariadila ukončiť nedávno zavedené vyberanie mýta pre motorové vozidlá v New Yorku.

- Vo viacerých okresoch Slovenska treba počítať s nízkymi teplotami. Klesnúť môžu až na mínus 17 stupňov Celzia.