Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. január 2025Meniny má Zora
< sekcia Zahraničie

Hlavnou úlohou summitu EÚ je upokojenie situácie v Stredomorí

Vlajky Európskej únie (EÚ) vejú pred sídlom EÚ v Bruseli, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Lídri členských štátov EÚ tiež prehodnotia vzťahy s Čínou, situáciu v Bielorusku, prípad otravy ruského opozičného politika Alexeja Navaľného či ozbrojené strety v Náhornom Karabachu.

Brusel 1. októbra (TASR) - Lídri 27 členských štátov EÚ sa vo štvrtok poobede stretnú v Bruseli na mimoriadnom dvojdňovom zasadnutí Európskej rady, ktorého hlavnými témami bude hľadanie spôsobov ako zmierniť krízu vo východnom Stredomorí medzi Gréckom, Cyprom a Tureckom, prehodnotenie vzťahov s Čínou, situácia v Bielorusku, prípad otravy ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ozbrojené strety v Náhornom Karabachu, ale aj jednotný trh, priemyselná politika a digitálna transformácia.

Slovensko bude na summite zastupovať predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Mediálne najsledovanejšie výstupy z mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa mal pôvodne konať už minulý týždeň (24.-25.9) by mali podľa očakávaní súvisieť so sporom v Stredomorí, novým prístupom k Číne a možným sankčným zoznamom voči Bielorusom, ktorí sa dopustili volebných podvodov a represálií voči pokojným demonštrantom.

"Naše mimoriadne stretnutie vo štvrtok a piatok sa primárne zameria na pozíciu Európy vo svete a na našu schopnosť budovať si vlastnú os," uviedol predseda Európskej rady Charles Michel v pozývacom liste pre šéfov štátov a vlád.

Michel s odkazom na spor, za ktorým stojí Turecko a jeho nelegálne vrty vo výsostných vodách členov EÚ Cypru a Grécka, spresnil, že podstatou rokovaní bude vytvorenie priestoru pre konštruktívny dialóg s Ankarou s cieľom dosiahnuť stabilitu a bezpečnosť v celom regióne východného Stredomoria a zabezpečenie úplného rešpektovania zvrchovanosti a zvrchovaných práv všetkých členských štátov EÚ.

Cyprus žiada, aby EÚ uvalila sankcie na Turecko za jeho opakované prieskumy podmorských ložísk v oblasti, ktorá nepatrí do výsostných vôd Turecka. Ostatné členské štáty sa prikláňajú skôr k diplomatickému riešeniu s tureckou stranou. Viaceré diplomatické zdroje EÚ pred summitom naznačili, že prijatie sankcií proti Turecku je nepravdepodobné.

Únia má od roku 2016 dohodu s Tureckom o zastavení migrácie cez balkánsku trasu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tento rok už viackrát pohrozil, že dohodu môže porušiť a poslať do Európy státisíce utečencov pochádzajúcich prevažne zo Sýrie.

Ankara vystupňovala v auguste aj svoje už beztak napäté vzťahy s Gréckom, keď do spornej morskej oblasti vyslala plavidlo Oruc Reis, ktoré tam vykonáva seizmický prieskum.

Turecko a Grécko majú rozdielne názory na hranice kontinentálneho šelfu, v dôsledku čoho sa sporia o námornú jurisdikciu a práva na prieskum vo východnom Stredomorí.

V otázke vzťahov medzi EÚ a Čínou Michel upozornil, že Únia musí zabezpečiť vyváženejšie a vzájomne výhodné hospodárske vzťahy, ktoré zabezpečia rovnaké podmienky pre všetky strany.

Summit začne o 15.00 h tradičným úvodným vystúpením predsedu Európskeho parlamentu. Pred samotným summitom sa stretnú lídri na zasadnutí ich politických rodín a naplánované je aj predsummitové stretnutie premiérov Vyšehradskej skupiny (V4).

Spravodajca TASR Jaromír Novak

SIEDMA PREHRA: Slovan nestačil na Stuttgart 1:3 v Lige majstrov

"Belasí" uzatvoria ligovú fázu v najprestížnejšej klubovej súťaži o osem dní neskôr (29. januára) na ihrisku Bayernu Mníchov.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava prehrali aj svoj siedmy zápas v Lige majstrov 2024/2025. V utorňajšom súboji na Tehelnom poli podľahli VfB Stuttgart 1:3.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava prehrávali po 1. polčase utorňajšieho zápasu Ligy majstrov s VfB Stuttgart 0:2. Hostia sa na Tehelnom poli dostali do vedenia v 11. minúte, keď sa presadil Jamie Leweling.

- Britský premiér Keir Starmer povedal v utorok predsedovi izraelskej vlády Benjaminovi Netanjahuovi, že akýkoľvek mierový proces na Blízkom východe by mal pripraviť pôdu pre vznik palestínskeho štátu.

- Na e-mail slovenskej linky pomoci v utorok napísala neznáma osoba, ktorá sa vyhrážala tým, že chce niekomu ublížiť.

- Futbalisti AS Monaco vyhrali v utorkovom zápase 7. kola základnej fázy Ligy majstrov nad Aston Villou 1:0.

- Obžalobná komora v belgickom meste Lige v pondelok rozhodla, že nepripustí trestné oznámenie proti predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej vo veci netransparentnosti nákupov vakcín proti chorobe COVID-19.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava nastúpili na svoj siedmy zápas hlavnej fázy Ligy majstrov s VfB Stuttgart v bráne s Dominikom Takáčom.

- Tri neznáme osoby sa pokúsili v utorok popoludní ilegálne prekročiť srbsko-maďarské hranice. Na pohraničnú stráž, ktorá ich vyzvala, aby priestor opustili, hodili ponad hraničné zábrany zápalné fľaše.

- Dvaja vyšetrujúci sudcovia vo Francúzsku vydali nový zatykač na zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je ako hlavný veliteľ ozbrojených síl podozrivý zo spoluúčasti na bombovom útoku v sýrskom meste Dará z roku 2017.

- Agresii v školách by sa dalo predchádzať, chýbajú však školské podporné tímy. Upozornila na to prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková v súvislosti s nedávnym útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.

- Poslanci Európskeho parlamentu v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu diskutovali o údajnom sledovaní predstaviteľov Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) v Maďarsku. Tí tam pred rokmi skúmali aj firmu zaťa premiéra Viktora Orbána.

- Grónsko chce samo rozhodovať o svojej budúcnosti a neželá si stať sa americkým územím. Povedal to v utorok grónsky premiér Múte Egede. Reagoval tak na opätovné vyjadrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA by mali prebrať kontrolu nad Grónskom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose v súvislosti s bezpečnosťou Európy zdôraznil, že treba zaistiť, aby žiadna európska krajina nebola závislá od jediného dodávateľa energonosičov.

- Aktivistom organizácie Greenpeace sa v utorok v Davose - dejisku Svetového ekonomického fóra (WEF) - aj napriek prísnym bezpečnostným kontrolám podarilo zorganizovať krátky protest proti klimatickým zmenám.

- Opozícia hodila biely uterák do ringu a odstúpila od ďalšieho rokovania. Zľakla sa, o čom by sa mohlo na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR diskutovať. Na tlačovej konferencii to uviedli koaliční poslanci Ján Richter a Tibor Gašpar (obaja Smer-SD).

- Bulharsko bude naďalej zabezpečovať tranzit zemného plynu do Maďarska, čo je mimoriadne dôležité, pretože dnes je zásobovanie Maďarska z veľkej časti zabezpečené prostredníctvom plynovodu Turecký prúd (TurkStream).

- Okresný súd v Prešove v pondelok (20. 1.) zamietol žalobu rómskeho dievčaťa namietajúcu diskrimináciu v prístupe k vzdelaniu počas pandémie COVID-19.

- Vodca izraelskej opozície Jair Lapid vyzval premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu, aby podali demisiu. Lapidova výzva súvisí s demisiou, ktorú podal náčelník generálneho štábu izraelských ozbrojených síl Herci Halevi.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril v utorok opatrný optimizmus ohľadom nemecko-amerických vzťahov po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok uviedol, že prvé rozhovory s jeho administratívou boli dobré.