Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Holandská vláda odmieta prijať Afgancov, ktorí pomáhali ambasáde

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Predchádzajúci vládny kabinet Marka Rutteho súhlasil s udelením azylu aj tejto skupine ľudí a ich rodinám.

Brusel/Amsterdam 1. októbra (TASR) - Holandská vláda v pondelok zrušila rozhodnutie o udelení azylu skupine 200 príslušníkov ochranky a poskytovateľov rôznych služieb, ktorí v období pred návratom Talibanu k moci pracovali pre holandské veľvyslanectvo v Kábule. Na správu informačného portálu DutchNews.nl upozornil spravodajca TASR.

Táto skupina zamestnancov nemala nárok na azyl hneď po evakuácii personálu holandskej ambasády z Afganistanu v auguste 2021, pretože pracovali pre externé agentúry a nie priamo pre holandskú vládu.

Predchádzajúci vládny kabinet Marka Rutteho súhlasil s udelením azylu aj tejto skupine ľudí a ich rodinám. Minister zahraničných vecí Caspar Veldkamp, minister obrany Ruben Brekelmans a ministerka pre azyl Marjolein Faberová minulý týždeň v piatok (27.9.) v liste poslancom parlamentu uviedli, že tieto okolnosti posúdili "ináč".

Opozičné strany rozhodnutie novej vlády odsúdili a ľavicová koalícia Strany práce a Zelených ho označila za "bezcitné". Liberálna strana D66 ho označila za "nehanebné" a vyzvala parlament, aby zasiahol.

Šéf diplomacie Veldkamp je členom strany Nová spoločenská zmluva (NSC). Jej vodca Pieter Omtzigt bol vždy veľmi kritický k spôsobu, akým vláda vyberala ľudí z Afganistanu na evakuáciu pred tromi rokmi, keď vládu v Kábule prevzalo hnutie Taliban.

Minulý týždeň bolo Holandsko jednou zo štyroch krajín, ktoré na pôde OSN v New Yorku oznámili, že na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) v Haagu podajú žalobu proti Afganistanu za porušovanie práv žien. Veldkamp opísal situáciu žien a dievčat v tejto krajine ako "srdcervúcu".

Holandská agentúra pre utečencov (Vluchtelingenwerk Nederland) uviedla, že rozhodnutie vlády je "bezcitné" a napriklad tlmočníkov, ktorí pomáhali veľvyslanectvu, nechala napospas osudu.

"Po rokoch strávených v úkryte a neistote bolo prijaté pre nich toto rozhodnutie. Oni nemajú kam ísť," oznámila.

V úvodnej fáze evakuácie v auguste 2021 holandská vláda odviezla z Afganistanu celkovo 1860 ľudí a neskôr ďalších 2810. Vláda momentálne dokončuje opatrenia na príchod pre posledných 64 osôb zo skupiny Afgancov, ktorým povolila evakuáciu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)