Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Holandské mestá sa ospravedlňujú za minulosť obchodovania s otrokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Starostovia štyroch najväčších miest – Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu a Utrechtu – sa ospravedlnili za svoj podiel na otroctve už v minulých rokoch.

Brusel/Amsterdam 1. júla (TASR) - Holandské mestá Dordrecht a Arnhem sa formálne ospravedlnili za svoju minulosť spojenú s obchodovaním s otrokmi. Stalo sa tak pri príležitosti Keti Koti, výročnej spomienky na zrušenie otroctva v Suriname, bývalej holandskej kolónii. Na pondelňajšiu správu informačného portálu DutchNews.nl upozornil spravodajca TASR.

Surinam bol súčasťou Holandského kráľovstva do roku 1975 a 1. júl sa tam oslavuje Keti Koti (v preklade zo surinamského jazyka sranantongo "pretrhnuté reťaze"). Ide o pripomienku zrušenia otroctva v roku 1863. Holandsko sa vtedy stalo jednou z posledných európskych krajín, ktoré zrušili otroctvo a obchod s otrokmi

Starosta Dordrechtu Wolter Kolff sa v nedeľňajšom slávnostnom prejave "v mene súčasnej mestskej správy najstaršieho mesta v Holandsku" ospravedlnil za účasť na obchodovaní s otrokmi. Dordrecht bol jedným z piatich miest, ktoré v roku 1621 založili holandskú Západoindickú spoločnosť, ktorá sa podieľala na transatlantickom obchode s otrokmi a na vykorisťovaní zotročených ľudí.

"Ako váš starosta sa ospravedlňujem za úlohu, ktorú zohrala mestská vláda pri rozvoji otroctve od 16. storočia," vyhlásil Kolff. Ešte pred 18 mesiacmi odmietal myšlienku ospravedlniť sa za historické nespravodlivosti voči ľuďom z bývalých kolónií, hoci uznával dôležitosť "uvedomenia si temných stránok našej histórie".

Aj starosta Arnhemu Ahmed Marcouch sa v nedeľu ospravedlnil za aktívny podiel mesta na vytváraní, rozširovaní a využívaní "neľudského ekonomického systému, ktorý bol založený na otroctve a obchode s zotročenými ľuďmi".

"V mene občianskej vlády obce Arnhem sa úprimne a zo srdca ospravedlňujem potomkom týchto ľudí," odkázal Marcouch.

Starostovia štyroch najväčších miest – Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu a Utrechtu – sa ospravedlnili za svoj podiel na otroctve už v minulých rokoch.

Kráľ Viliam Alexander sa počas minuloročnej ceremónie Keti Koti tiež ospravedlnil. Vo svojom mene, aj v mene vlády si objednal štúdiu, podľa ktorej kráľovská rodina v prepočte na dnešné peniaze zarobila 545 miliónov eur na otroctve a nútenej práci.

Aj odchádzajúci premiér Mark Rutte sa pred pol rokom ospravedlnil za túto časť národnej histórie. Podľa DutchNews.nl však myšlienka ospravedlniť sa za obdobie otroctva je pre niektoré politické strany kontroverzná. Krajne pravicová Strana slobody (PVV) Geerta Wildersa vo svojom minuloročnom volebnom programe sľúbila, že zvráti oficiálne ospravedlnenia za otroctvo.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)