Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Holandsko chce pomôcť Kurdom v Iraku

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Holandská vláda zároveň tlačí na Európsku úniu, aby poskytla dodatočnú pomoc pre tento región.

Brusel 11. augusta (TASR) - Holandské ministerstvo obrany skúma možnosti dopravy pomoci do severného Iraku, kde kurdské sily bojujú proti sunnitským militantom z organizácie Islamský štát (IS).

Vyhlásenie ministra zahraničných vecí Fransa Timmermansa citoval spravodajský server DutchNews.nl.

Timmermans v nedeľu večer písomnej odpovedi pre poslancov parlamentu uviedol, že vláda už odsúhlasila dodatočnú finančnú pomoc vo výške 400.000 eur pre Červený kríž, ktorý sa snaží zmierniť utrpenie civilného obyvateľstva v tejto oblasti.

S otázkou, ako chce Holandsko pomôcť prenasledovaným náboženským menšinám v Iraku, sa na vládu obrátili poslanci troch opozičných kresťanských strán. Tieto strany chcú, aby vláda zaujala aktívnejšiu úlohu pri pomoci tisícom ľudí z náboženských menšín, ktorí sú na úteku pred IS.

Patria tam irackí kresťania, ale aj členovia náboženskej menšiny jezídov, ktorí uviazli v horách severného Iraku, kde im lietadlá USA a Británie zhadzujú potravinovú pomoc a pitnú vodu.

Timmermans uviedol, že vláda si je vedomá závažnosti situácie, pričom Holandsko aktívne pomáha pri riešení humanitárnej krízy a má úzke kontakty so všetkými stranami zapojenými do poskytovania pomoci.

Holandská vláda zároveň tlačí na Európsku úniu, aby poskytla dodatočnú pomoc pre tento región. EÚ vo forme humanitárnej pomoci doteraz vyčlenila pre prenasledované obyvateľstvo na severe Iraku sumu 17 miliónov eur.

Holandsko tiež tlačí na EÚ, aby podporila vytvorenie silnej národnej vlády v Iraku, ktorá bude zahŕňať všetky politické a náboženské skupiny v krajine.

Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius v nedeľu večer informoval, že jeho krajina úzko spolupracuje s ostatnými krajinami EÚ na preskúmaní možnosti zasielania zbraní "na obranu a protiútok" pre irackých Kurdov, ktorí nedokážu čeliť ozbrojenému násiliu militantov z IS. Fabius násilnosti páchané džihádistami na severe Iraku označil za "genocídu" na domácom obyvateľstve.

Nemecko zbrane Kurdom nedodá

Nemecko dnes vyhlásilo, že nedodáva zbrane do oblastí konfliktov. Nemecká vláda tak urobila v reakcii na výzvu prezidenta irackého Kurdistanu Masúda Barzáního, ktorý v nedeľu požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby dodávkami zbraní pomohlo Kurdom bojujúcim v Iraku proti sunnitským militantom z organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra Reuters.

"Táto nemecká vláda - rovnako ako jej predchodkyne - sa drží zásady nevyvážať zbrane do oblastí konfliktov alebo vojnových zón... Cítime zodpovednosť túto zásadu dodržiavať," uviedol na tlačovej konferencii hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

Podľa Seiberta sa Nemecko vo svojej podpore Kurdov, ktorých v Iraku ohrozuje postup sunnitských militantantov z IS, bude sústreďovať na humanitárnu pomoc.

V súvislosti s bojom Kurdov proti militantom z IS a irackou humanitárnou krízou sa podľa agentúry AP pod tlakom poslancov z vlastnej Konzervatívnej strany ocitol aj britský premiér David Cameron, ktorého poslanci vyzvali, aby napriek parlamentným prázdninám inicioval mimoriadne zasadanie parlamentu.

K hlasom volajúcim po zintenzívnení pomoci Iraku sa pridal aj prominentný člen Konzervatívnej strany a starosta Londýna Boris Johnson, ktorý pre denník Daily Telegraph napísal, že "šíreniu fanatizmu podobného ebole" je treba zabrániť činmi.

Bývalý šéf britskej armády Richard Dannat dnes pre televíziu BBC povedal, že v Iraku bude možno nutné nasadiť britské jednotky, ktoré budú riadiť leteckú podporu.