Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Holandsko rehabilituje bývalého surinamského politického aktivistu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V roku 2020 sa De Kom stal prvým Surinamčanom, ktorý bol potvrdený ako súčasť oficiálnej holandskej histórie.

Brusel/Amsterdam 1. februára (TASR) - Holandská vláda uviedla, že urobí "veľkorysé gesto" na počesť surinamského autora, politického aktivistu a bojovníka proti nacizmu Antona de Koma, ktorý zahynul v nacistickom koncentračnom tábore len niekoľko týždňov predtým, ako ho spojenecké sily oslobodili. Uviedol to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

De Kom prišiel do Holandska v roku 1920, kde zistil, že Holanďania nič nevedia a ani sa nezaujímajú o svojej koloniálnu históriu. Jeho prednášky a články o Suriname a otrockej práci surinamského černošského obyvateľstva mu vyniesli reputáciu "problémového ľavicového aktivistu". Túto svoju povesť prehĺbil po návrate do Surinamu, kde začal dokumentovať zlé pracovné podmienky pracovníkov čiernej pleti. Bol označený za "komunistického agitátora" a miestne úrady ho spolu s rodinou poslali späť do Holandska, kde bol následne prepustený z práce.

Po vypuknutí druhej svetovej vojny De Kom začal pracovať pre nelegálnu odbojovú tlač, až kým nebol zatknutý v roku 1944. Krátko nato zomrel v koncentračnom tábore Sandbostel na severe Nemecka. Jeho telo bolo pochované v masovom hrobe a jeho pozostatky boli identifikované až v roku 1960, po odkrytí hrobu.

DutchNews.nl pripomenul, že deti a príbuzní Antona De Koma privítali prísľub holandského ministra zahraničných vecí Stefa Bloka o rehabilitácii ich predka. Blok potvrdil, že sa chce stretnúť s príbuznými De Koma o dohodnúť sa s nimi na spôsoboch, ako si uctiť jeho pamiatku. Jednou z možností je vytvorenie študijného fondu pre študentov zo Surinamu.

"Pre rodinu je dôležité, aby mu bola prinavrátená jeho česť. De Kom bojoval za spravodlivosť a čestnosť a za lepší vzťah medzi Holandskom a Surinamom. Nie je zloduch, akého úrady z neho niekedy urobili," uviedol predseda nadácie Antona de Koma Carl Haarnack v rozhovore pre holandskú verejnoprávnu televíziu NOS.

Nové vydanie De Komovho celoživotného diela "My otroci Surinamu", ktoré vydal v roku 1934, sa vlani stalo knižným bestsellerom. V roku 2020 sa De Kom stal prvým Surinamčanom, ktorý bol potvrdený ako súčasť oficiálnej holandskej histórie.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

ONLINE: Svet sa lúči s pápežom Františkom

Teraz.sk prináša priebeh poslednej rozlúčky s pápežom Františkom ONLINE.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila epidémiu ochorenia ebola v ugandskej metropole Kampala za skončenú.

- Americký prezident Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

- Britského kráľa Karola III., ktorý je súčasne aj hlavou anglikánskej cirkvi, zastupoval v sobotu vo Vatikáne na pohrebe pápeža Františka jeho syn, princ William, informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Z bytu na štvrtom poschodí v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej ulici vypadol 72-ročný muž. Dôsledkom pádu utrpel zranenia, ktorým aj napriek snahe záchranárov na mieste podľahol.

- Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej. Najväčšia rímska mariánska bazilika je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Rakvu preto do chrámu dopravili papamobilom, informuje TASR.

- Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

- Za účasti desaťtisícov veriacich a množstva zahraničných delegácií sa v sobotu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala pohrebná omša za pápeža Františka.

- Bratislavská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci v dôsledku uzavretia diaľnice D1 v úseku Zlaté piesky – Senec.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR obstaráva pre Hasičský a záchranný zbor miniponorky na diaľkové ovládanie. Časť z nich by mohla byť dodaná v júni. Rezort vnútra predpokladá, že za dve zákazky zaplatí vyše 560.000 eur.

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.