Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Holandsko stiahlo námietky proti vstupu Bulharska do Schengenu

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Holandsko a Rakúsko dosiaľ zaujímali odmietavý postoj k snahe Bulharska vstúpiť do Schengenu pre obavy, že v prípade rozšírenia bezhraničného priestoru by sa zvýšil prílev žiadateľov o azyl.

Haag 15. decembra (TASR) - Vláda odchádzajúceho holandského premiéra Marka Rutteho v piatok stiahla námietky voči vstupu Bulharska do schengenského priestoru. Sofia podľa nej splnila podmienky na členstvo v Schengene vrátane posilnenia ochrany svojich hraníc a boja proti nelegálnej migrácii, informovala agentúra AFP.

Holandsko "dospelo k záveru, že Bulharsko spĺňa podmienky stanovené pre vstup do Schengenu. Vláda preto môže súhlasiť s rozhodnutím, ktoré povedie k úplnej žiadosti Bulharska o vstup," uviedol námestník holandského ministra spravodlivosti Eric van der Burg.

Schengenský priestor vytvára 23 z 27 členských štátov Európskej únie, ako aj Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.

Holandsko a Rakúsko dosiaľ zaujímali odmietavý postoj k snahe Bulharska vstúpiť do Schengenu pre obavy, že v prípade rozšírenia bezhraničného priestoru by sa zvýšil prílev žiadateľov o azyl.

Van der Burg však uviedol, že delegácia Európskej komisie nedávno počas návštevy Bulharska nenašla v tomto smere žiadne nedostatky, a to ani v prípade kontrol na hraniciach. Holandský predstaviteľ v liste adresovanom parlamentu napísal, že Bulharsko pokračuje v správnom uplatňovaním pravidiel Schengenu.

Zároveň v mene vlády privítal výsledky prieskumnej misie EK v Bulharsku a súhlasil so závermi odborníkov z členských štátov aj eurokomisie.

"Ukazuje to, že Bulharsko v posledných rokoch naďalej investuje do správneho uplatňovania celej Schengenskej dohody," povedal van der Burg. Poznamenal však, že Sofia musí "naďalej pracovať na posilnení svojich hraníc".

V schengenskom priestore, ktorý bol vytvorený v roku 1985 a v súčasnosti má 27 členov, je zaistený voľný pohyb osôb a tovarov, zvyčajne aj bez preukazovania cestovných či colných dokladov.

Rumunsko a Bulharsko, ktoré do EÚ vstúpili už v roku 2010, čakali desať rokov na prijatie do Schengenu. Žiadosti im však druhýkrát zamietli naposledy na konci roka 2022. Rakúsko vetovalo obe žiadosti a Holandsko - až dosiaľ - nesúhlasilo so snahou Bulharska.