Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Paríž spojil celý svet, na pochod proti teroru prišlo vyše milión ľudí

Zamestnanci satirického týždenníka Charlie Hebdo sa účastnia celonárodného pochodu, na ktorom vzdávajú úctu obetiam teroristických útokov vo Francúzsku v Paríži 11. januára 2015. K jednému z teroristických útokov došlo v parížskej redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo, kde prišlo o život 12 ľudí. Foto: TASR/AP

Francúzske médiá špekulujú, že účasť by mohla byť dokonca vyššia ako tri milióny ľudí, čo by prekonalo aj rekord z osláv oslobodenia Paríža spojencami v auguste 1944.

Paríž 11. januára (TASR) - Za účasti francúzskych politikov a vyše 40 štátnikov z mnohých krajín sveta, vrátane arabských a prevažne moslimských, sa dnes v Paríži začal pochod, ktorého cieľom bolo vyjadriť solidaritu Francúzsku v súvislosti so sériou nedávnych islamistických útokov.

Séria útokov, ku ktorým došlo v Paríži od stredy do piatku, si vyžiadala 17 obetí na životoch. Brutalita útokov Francúzsko šokovala a vyvolala veľkú vlnu solidarity a odhodlanie bojovať za zachovanie základných hodnôt Francúzskej republiky a postaviť sa proti násiliu a terorizmu.


Účasť na dnešnom pochode môže presiahnuť milión účastníkov. Informovali o tom dnes organizátori akcie a s odvolaním sa na nich aj televízia BFM TV.

Podľa parížskej prefektúry presné údaje budú známe až po skončení akcie, na ktorej priebeh dohliadajú desiatky policajtov. Predbežné odhady hovoria, že na "veľkom republikánskom pochode" sa zúčastnilo od 1,3 do 1,6 milióna ľudí.

Ministerstvo vnútra ľudí nedokáže sčítať

Francúzske ministerstvo vnútra nie je schopné uviesť informácie o počte účastníkov dnešného pochodu.

Mobilizácia ľudí bola taká, že ich sčítanie nie je možné, uviedlo dnes večer ministerstvo s tým, že dnešný pochod v Paríži bol bezprecedentným zhromaždením. Informovala o tom agentúra AP i francúzske médiá.

Účastníci pochodu zabrali oveľa väčšiu plochu, ako boli vopred určené trasy, vysvetlilo ministerstvo.

PREČÍTAJTE SI: Polícia a armáda boli pred dnešnou parížskou demonštráciou pohotovosti

Socialistický politik Pascal Lamy predtým prostredníctvom svojho konta na sieti Twitter informoval, že počet účastníkov pochodu Parížom sa môže pohybovať od 1,3 do 1,5 milióna.



Francúzske médiá špekulujú, že účasť by mohla byť dokonca vyššia ako tri milióny ľudí, čo by prekonalo aj rekord z osláv oslobodenia Paríža spojencami v auguste 1944.

Podľa denníka Libération najväčším zhromaždením v Paríži v povojnovom období boli oslavy získania titulu majstra sveta vo futbale, na ktorých sa v roku 1998 zišlo 1,5 milióna ľudí.

Pokojná demonštrácia

Demonštrácia bola napriek svojej masovosti pokojná. Jej účastníkov bolo toľko, že v niektorých úsekoch pochodu medzi Námestím republiky a Národným námestím sa dokonca vytvárali "zápchy". Podľa BFM TV bol na niektorých miestach dav ľudí "totálne kompaktný". Po zotmení mnohí účastníci pochodu rozsvietili sviečky alebo svietili svojimi mobilmi.

Na pochode sa zúčastnili ľudia všetkých generácií, rôznych vierovyznaní a politického presvedčenia, pričom v rozhovoroch s novinármi spontánne vyjadrovali radosť nad "jednotou a bratstvom", ktoré medzi nimi zavládli počas pochodu na obranu základných slobôd. Mnohí vyhlásili, že emóciami nabitý pochod v nich vyvoláva nádej, že spoločne sa "podarí poraziť zlo". Tešili sa aj z toho, že ľudia dali najavo, že im záleží na hodnotách, na ktorých stojí francúzsky štát.

Na snímke účastníci s veľkou bábkou Marianne –alegorickou podobou Francúzskej republiky počas celonárodného pochodu úcty obetiam teroristických útokov vo Francúzsku v Paríži 11. januára 2015.
Foto: TASR/AP

Som Charlie

Mnohí ľudia mali v rukách transparenty s nápisom "Je suis Charlie" (Som Charlie), čo je slogan súvisiaci s prvým zo série útokov, ktorý sa odohral v stredu v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo. Iní niesli plagáty s nápisom "Je suis juif" (Som žid) či "Je suis policier" (Som policajt) na pamiatku obetí útokov na supermarket s kóšer potravinami či smrteľne zranenej policajtky z Montrouge.

Z davu sa sporadicky ozýval spev Marseillaisy, ktorá je štátnou hymnou Francúzska. Skupina ľudí počas pochodu niesla aj obrovskú bábku Marianne, ktorá je spolu s Marseillaisou výrazným symbolom Francúzska.

Demonštrant drží nadrozmernú ceruzku na Námestí Republiky v Paríži pred celonárodným pochodom úcty pre obete teroristických útokov v Paríži a okolí v nedeľu 11. januára 2015.
Foto: TASR/AP

Prišli aj politici

Pochod sa konal aj za účasti francúzskych politikov a vyše 40 štátnikov z mnohých krajín sveta, vrátane arabských a prevažne moslimských.

Politici absolvovali len krátku časť trasy, ale francúzsky prezident Francois Hollande potom prešiel k sekcii, kde boli sústredení príbuzní 17 obetí, vyjadril im sústrasť a zotrval s nimi v rozhovore. Potom sa presunul do Elyzejského paláca, kde ešte prijal svojich kolegov-štátnikov, ktorí pochodom ulicami Paríža podporili cieľ akcie: vyjadriť podporu ideálom Francúzskej republiky a odmietnuť teror, zastrašovanie, radikalizáciu a odmietnuť fanatizmus, rasizmus a antisemitizmus.



Podobné protesty ako v Paríži sa dnes konali aj v ďalších francúzskych mestách. Cieľ francúzskych pochodov podporili aj účastníci demonštrácií v iných európskych mestách.

Paríž je hlavným mestom sveta

Hollande dnes v súvislosti s demonštráciou vyhlásil, že Paríž je dnes "hlavným mestom sveta".

Na snímke vpravo francúzsky prezident Francois Hollande objíma nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú počas jej príchodu do Elyzejského paláca v Paríži 11. januára 2015. Merkelová pricestovala do Paríža, kde sa zúčastní na celonárodnom pochode, na ktorom spolu s ďalšími predstaviteľmi európskych krajín a zástupcami NATO vzdá úctu obetiam teroristických útokov vo Francúzsku.
Foto: TASR/AP
Francúzske médiá upozorňujú, že ide o historickú udalosť, keď sa na jednom mieste stretlo toľko významných politikov. Takmer bok po boku kráčali napríklad izraelský premiér Benjamin Netanjahu s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.


Pochod sprevádzajú veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. Polícia aj tesne pred začiatkom pochodu preverovala všetky budovy pozdĺž trasy pochodu. Nad oblasťou prelietavali policajné vrtuľníky.

Časť tri kilometre dlhej trasy spájajúce dve ikonické parížske námestia - Place de la République (Námestie republiky) a Place de la Nation (Národné námestie) - prešiel aj francúzsky prezident Francois Hollande. Od roku 1945 to bol len druhý prípad, keď sa francúzsky prezident zúčastnil na podobnej demonštrácii. Prvýkrát sa tak stalo v roku 1990, keď sa Francois Mitterrand pridal k pochodu proti rasizmu a antisemitizmu.

Hollande sľúbil ochranu židovských škôl a synagóg

Francúzsky prezident Francois Hollande dnes prisľúbil, že synagógy a židovské školy v krajine dostanú dodatočnú ochranu, a to aj zo strany armády, ak to bude potrebné.

Uviedol to dnes v Paríži na stretnutí so zástupcami židovskej obce, ktoré sa uskutočnilo po sérii islamistických útokov v Paríži. Jedným z ich terčov bol aj obchod s kóšer potravinami neďaleko Porte de Vincennes. Útočník - Amédy Coulibaly, ktorý v obchode zastrelil štyroch ľudí, - deklaroval, že na židovskú komunitu útočí zámerne.

"Dôsledkom tohto útoku je nutnosť prijať viaceré dodatočné opatrenia na ochranu židovskej komunity," uviedol po schôdzke s Hollandom predseda Rady židovských inštitúcií vo Francúzsku (CRIF) Roger Cukierman.

Francúzsko má najpočetnejšiu židovskú populáciu v Európe. Počet tam žijúcich židov sa od konca druhej svetovej vojny zvýšil o polovicu - na súčasných asi 550.000, ako uvádza CRIF. Súčasne však vzrastá aj počet antisemitských útokov - za posledný rok sa ich počet zdvojnásobil, uviedlo francúzske ministerstvo vnútra.

Izraelské vedenie, vrátane úradujúceho premiéra Benjamina Netanjahua, už dlhší čas povzbudzuje francúzskych židov, aby emigrovali do Izraela a vyčlenilo na to aj finančné prostriedky. Vlani sa pre tento krok rozhodlo asi 5000 židov z Francúzska, čo je v porovnaní s rokom 2013, keď ich emigrovalo 3300, podstatný nárast.
.

.
Demonštrant drží nadrozmernú ceruzku na Námestí Republiky v Paríži pred celonárodným pochodom úcty pre obete teroristických útokov v Paríži a okolí v nedeľu 11. januára 2015.
Foto: TASR/AP
.
Na snímke v popredí na vozíku rektor Veľkej mešity v Paríži Dalil Boubakeur s predstaviteľmi Francúzska počas celonárodného pochodu úcty obetiam teroristických útokov vo Francúzsku v Paríži 11. januára 2015.
Foto: TASR/AP


Na snímke ľudia sa zhromažďujú na Námestí Republiky v Paríži pred celonárodným pochodom úcty pre obete teroristických útokov v Paríži a okolí v nedeľu 11. januára 2015.
Foto: TASR/AP


Na snímke vľavo francúzsky prezident Francois Hollande utešuje fejtónistu redakcie týždenníka Charlie Hebdo Patricka Pellouxa počas celonárodného pochodu úcty obetiam teroristických útokov vo Francúzsku v Paríži 11. januára 2015.
Foto: TASR/AP


Účasť na dnešnom pochode na pamiatku 17 obetí nedávnych útokov v Paríži a na podporu hodnôt Francúzskej republiky môže presiahnuť milión účastníkov. Informovali o tom organizátori akcie. Na snímke účastníci pochodu na Národnom námestí v Paríži 11. januára 2015.
Foto: TASR/AP