Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Hongkonskí protestujúci zapálili vchod do univerzity

Hongkonskí demonštranti držia americké zástavy pri zásahu obrneného policajného vozidla vodou počas zrážok na hongkonskej polytechnickej univerzite v Hongkongu 17. novembra 2019. Foto: TASR/AP

Masové protesty v Hongkongu sa začali 9. júna.

Hongkong 18. novembra (TASR) - Hongkonskí protestujúci zabarikádovaní v jednej z tamojších univerzít podpálili v pondelok hlavný vchod do areálu, aby zabránili dostať sa dovnútra polícii. Tá ich predtým varovala, že by mohla nasadiť ostrú muníciu, ak voči nej použijú smrtiace zbrane. Informovala o tom agentúra AFP.

Varovanie polície, ktoré prišlo v nedeľu po tom, ako jedného z jej príslušníkov zasiahol šíp, je ďalšou eskaláciou takmer šesť mesiacov trvajúcej krízy v Hongkongu. Čína opakovane varovala, že nebude tolerovať disent, a rastú obavy, že v tejto svojej osobitnej administratívnej oblasti by mohla zasiahnuť priamo s cieľom ukončiť nepokoje.

Na úsvite bolo v pondelok počuť viacero hlasných výbuchov pred tým, ako vchod do Hongkonskej polytechnickej univerzity (PolyU) zachvátili plamene, uviedli reportéri AFP. Podľa agentúry to vyzeralo, ako by protestujúci takto zmarili pokus polície vstúpiť do univerzitného areálu.

Intenzívne zrážky z nedele, keď jedného z policajtov zasiahol do nohy šíp a protestujúci vystavení slzotvornému plynu hádzali zápalné fľaše, pokračovali vo štvrti Ťiou-lung (Kowloon) aj v noci na pondelok na pozadí výzvy na obranu obkľúčeného areálu PolyU.

Protestujúci sa vnútri chránili aj dáždnikmi pred príležitostnými nasadením policajných vodných diel a podpálili zápalnými fľašami obrnené vozidlo na nadjazde neďaleko univerzity.

Polícia označila univerzitný areál za miesto "výtržností", za ktoré môžu dostať páchatelia trest do desiatich rokov väzenia, a zablokovala východy z neho.

Masové protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali, aby vláda stiahla sporný návrh zákona, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny. Teraz sa protesty týkajú najmä zasahovania Číny do osobitného autonómneho štatútu Hongkongu, ktorý je založený na hesle "jedna krajina, dva systémy".

Zákaz nosenia masiek počas demonštrácií je podľa súdu neústavný



Vládou nariadený zákaz nosenia tvárových masiek počas demonštrácií v Hongkongu, zameraný na potlačenie mesiace trvajúcich nepokojov, je neústavný. Rozhodol o tom najvyšší súd tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny, informovala agentúra AFP.

"Obmedzenia, ktoré uvaľuje na základné práva... zachádzajú ďalej, než je primerane potrebné... a preto nespĺňajú kritérium úmernosti," uviedol súd v tlačovom oznámení.

Zákaz nosenia masiek počas demonštrácií, ktorý mal zabrániť účastníkom skrývať svoju totožnosť, vstúpil do platnosti v októbri, keď propekinská správkyňa Hongkongu Carrie Lamová využila po prvý raz za vyše 50 rokov legislatívu ešte z koloniálneho obdobia.

Účinok opatrenia bol však do značnej miery symbolický. Demonštranti, z ktorých väčšina nosí masky, sa naďalej dostávajú do často násilných zrážok s políciou, keď presadzujú svoje požiadavky väčšej demokracie pre Hongkong, ako aj nezávislé vyšetrovanie obvinení z policajnej brutality.