Najhoršie zranených odviezli vrtuľníky, ale tí, čo zostali v základnom tábore, prežili sériu ďalších silných otrasov. Niektoré z nich vyvolali menšie, ale i tak desivé lavíny.
Autor TASR
Káthmandu 26. apríla (TASR) - Horolezci, sprievodcovia a nosiči prúdili dnes dolu zo základného tábora na najvyššej hore sveta Mount Everest - opúšťali ju po sobotňajšom mohutnom zemetrasení, ktoré vyvolalo lavínu a tá zničila celé časti horskej dediny pozostávajúcej z nylonových stanov. Niektorí upozornili, že zrejme sú ešte stále nezvestné desiatky ľudí.
Najhoršie zranených odviezli vrtuľníky, ale tí, čo zostali v základnom tábore, prežili sériu ďalších silných otrasov. Niektoré z nich vyvolali menšie, ale i tak desivé lavíny.
Sobotňajšia lavína spustená obrovským zemetrasením s magnitúdou 7,8, ktoré postihlo Nepál, si vyžiadala najmenej 18 ľudských životov a ďalšie desiatky zranených. Celkovo usmrtilo zemetrasenie vyše 2500 ľudí, napísala tlačová agentúra AP.
Keď prví šťastlivci, čo prežili lavínu, dorazili do nepálskeho hlavného mesta Káthmandu, varovali, že nezvestné sú zrejme ešte desiatky ľudí a takmer určite sú mŕtvi.
"Sneh zmietol mnoho stanov a ľudí," povedal opálený šerpa Gjelu z prvej skupiny 15 ranených, ktorí dorazili do Káthmandu. Väčšinu tejto skupiny tvorili práve šerpovia alebo pomocný personál pracujúci na Mount Evereste v Himalájach. Hoci nemali život ohrozujúce zranenia, previezli ich do nemocnice na ošetrenie.
Bhim Bahadur Chatri (35), kuchár a šerpa, práve pripravoval obed v jedálenskom stane, keď tábor zasiahla lavína."Všetci sme bežali von na otvorené priestranstvo a vtedy sa na mňa zvalila obrovská stena snehu," uviedol kuchár v krátkom rozhovore pred odvozom do nemocnice. "Podarilo sa mi vyhrabať von z tej masy, ktorá mohla byť mojím hrobom. Začal som sa tam krútiť a metať, rukami som ryl do snehu, ako som len vládal. Dusil som sa. Nemohol som dýchať. Ale vedel som, že prežijem," dodal.
Keď sa nakoniec vyhrabal von, zalapal po čerstvom vzduchu. Videl však len samú spúšť. Časť dediny základného tábora zmizla.
"Obzrel som sa okolo seba a videl som stany úplne dotrhané a zbúrané. Mnoho ľudí bolo zranených," dodal. "Žil som, ale stratil som veľa priateľov."
Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 sa vyskytlo okolo sobotňajšieho poludnia, len niečo vyše roka po lavíne s najväčším zaznamenaným počtom obetí na Mount Evereste - 18. apríla 2014 zahynulo 16 sprievodcov-šerpov.
Svedkovia uviedli, že sobotňajšia lavína sa začala na Mount Pumori, 7000 metrov vysokej hore iba niekoľko kilometrov od Everestu, a naberala silu, pričom smerovala k základnému táboru a k nižším častiam horolezeckých trás na Evereste. Veľký počet horolezcov zostal dnes uviaznutý na trasách nad základným táborom, ale podľa slov tímov so satelitnými telefónmi nikto nie je v nebezpečenstve a nikomu nedochádzajú zásoby.
Azim Afif, 27-ročný vodca horolezeckého tímu z Malajzijskej technickej univerzity, odhadol, že približne 80 percent ľudí už základný tábor dnes popoludní opustilo.
Kriticky zranení boli podľa Afifa už evakuovaní a pre ľudí s menej závažnými zraneniami boli zriadené dočasné kliniky. Everest priťahuje celú škálu horolezcov, od málo skúsených amatérov až po tých najzdatnejších horolezcov na svete - a práve mnohí z nich majú vynikajúci výcvik pre núdzové situácie a majú so sebou aj zdravotnícke potreby. Títo horolezci, z ktorých mnohí pracujú na Evereste ako profesionálni sprievodcovia, takmer určite dokázali ošetriť veľa zranených.
Nepál dnes zasiahla séria ďalších otrasov, čo vyvolalo ďalšie lavíny v horách nad základným táborom. Žiadna z týchto lavín údajne nespôsobila nové zranenia.
Každý dotras však vyhnal ľudí v tábore von zo stanov a hľadali úkryt za veľkými bralami.