Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. január 2025Meniny má Dalibor
< sekcia Zahraničie

Ľudskoprávna organizácia žiada rozšíriť výrobu mRNA vakcín

Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Pfizer-Biontech. Foto: TASR/AP

HRW spoločnosti a najmä vlády Spojených štátov a Nemecka v otvorenom liste požiadala, aby umožnili transfer technológií. Pandémia koronavírusu sa podľa organizácie dá poraziť len týmto spôsobom.

Ženeva 15. decembra (TASR) - Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) žiada spoločnosti vyrábajúce vakcíny proti koronavírusu s technológiou mRNA, aby umožnili výrobu týchto očkovacích látok aj v ďalších krajinách sveta a prispeli k rovnomernejšiemu prístupu k očkovaniu.

HRW v správe na svojej webovej stránke uviedla, že výroba týchto vakcín sa sústredí v USA a v Európe, a upozornila na nerovnomerný prístup k očkovacím látkam vo svete.

Najmenej 120 farmaceutických firiem v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike by podľa správy bolo schopných vyrábať vakcíny s technológiou mRNA. Chýbajú im len technológie od spoločností, ktoré takéto vakcíny vyvinuli, píše agentúra DPA. Celkovo 89 týchto firiem má sídlo v Indii alebo Číne. Ďalšie sú vo Vietname, Egypte, Senegale, Brazílii či na Kube.

Vakcíny využívajúce technológiu mediátorovej ribonukleovej kyseliny (messenger RNA – mRNA) vyrábajú nemecká spoločnosť BioNTech v spolupráci s americkou spoločnosťou Pfizer a americká spoločnosť Moderna.

Takéto firmy majú podľa HRW "zodpovednosť v oblasti ľudských práv", aby sa podelili o svoje poznatky a technológie.

HRW tieto spoločnosti a najmä vlády Spojených štátov a Nemecka v otvorenom liste požiadala, aby umožnili transfer technológií. Pandémia koronavírusu sa podľa organizácie dá poraziť len týmto spôsobom.

HRW sa spolu s Európskym centrom pre ústavné a ľudské práva (ECCHR) obrátila priamo na nemeckého spolkového kancelára Olafa Scholza, informuje DPA. Žiadajú od neho opatrenia na zabezpečenie toho, aby nemeckí vývojári mRNA vakcín vrátane spoločnosti BioNTech začali transfer technológií do zahraničia a podporili výrobu vakcín vo svete.

Zdravotná sestra naťahuje injekčnou striekačkou vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer-BioNTech.
Foto: TASR/AP


Viac ako dve tretiny dávok vakcín proti koronavírusu boli doteraz podané v bohatých krajinách sveta, približuje DPA. Krajiny s nízkymi príjmami dostali do 29. novembra tohto roka len 0,6 percenta všetkých vakcín vo svete, píše HRW.

Výroba mRNA vakcín je podľa HRW možná aj mimo Nemecka a USA. BioNTech a Moderna by potrebovali tri až sedem mesiacov na prenos technológií, aby spoločnosti v iných krajinách mohli vakcíny vyrábať vo vlastných továrňach.

BioNTech aj Moderna nedávno oznámili, že začnú výstavbou zariadení na výrobu vakcín v Afrike, uvádza HRW. BioNTech v októbri uviedla, že výstavba výrobných centier v Rwande a Senegale by sa mala začať v polovici budúceho roka.

Donald Trump sa stal 47. prezidentom Spojených štátov amerických

Slávnostnú prísahu krátko predtým zložil aj nový viceprezident James David Vance, ktorý doteraz pôsobil vo funkcii senátora za štát Ohio.

,aktualizované 

- Donald Trump zložil slávnostnú prísahu a stal sa 47. prezidentom USA. Tesne pred ním zložil slávnostnú prísahu JD Vance a stal sa viceprezidentom USA.

- Život príslušníka izraelskej armády si vyžiadal výbuch nálože nastraženej pri ceste v meste Tammún na severe Západného brehu Jordánu.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan otvára možnosti pre Slovensko na dodávky ruského plynu prostredníctvom plynovodu Turkstream s tým, že by sa o téme mohlo rokovať aj s ruskými partnermi. Vyhlásil to slovenský premiér Robert Fico.

- Rusko začalo vyšetrovanie po zverejnení videozáznamu na sociálnych sieťach, na ktorom je vidieť, ako vojenský policajt obuškom surovo bije zrejme zranených profesionálnych vojakov, ktorý sa mali vrátiť do bojov na Ukrajinu.

- Českého stavebného robotníka, ktorý v júli 2024 v priebehu jedného týždňa vo viedenskom hoteli brutálne zavraždil dvoch svojich kolegov zo Slovenska, poslal rakúsky súd do zabezpečovacej detencie.

- Americký prezident Joe Biden a jeho manželka Jill privítali v Bielom dome novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa s manželkou Melaniou a dali si spolu čaj.

- Česko a Vietnam povýšili vzájomné vzťahy na strategické partnerstvo, od ktorého očakávajú posilnenie obchodných vzťahov či užšiu spoluprácu vo vede a výskume.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok na sociálnej sieti Facebook zverejnil videozáznam ďalšej časti výsluchu údajného severokórejského vojaka, ktorého ukrajinskí vojaci zajali počas bojov v Kurskej oblasti na západe európskej časti Ruskej federácie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pred inauguráciou amerického prezidenta Donalda Trumpa zagratuloval staronovému prezidentovi a vyhlásil, že je otvorený dialógu v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

- V žiarskej nemocnici patriacej do skupiny Agel opätovne spustili odbery krvi. Konajú sa každý štvrtok a sú otvorené pre všetkých darcov, ktorí chcú pomôcť zachraňovať životy.

- Mnohé základné a stredné školy v Srbsku začali v pondelok druhý polrok školského roka zastavením vyučovania na znak solidarity s protestmi univerzitných študentov a blokádami fakúlt, ktoré trvajú od novembra - od tragédie na železničnej stanici v Novom Sade.

- Európske krajiny by sa podľa českého premiéra Petra Fialu nemali až tak sústrediť na to, čo počas svojho druhého mandátu urobí budúci americký prezident Donald Trump, ale mali by skôr premýšľať nad tým, čo urobí Európa, aby bola silnejšia a konkurencieschopnejšia.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva vládu, aby v súvislosti s nástupom Donalda Trumpa do funkcie prezidenta Spojených štátov amerických (USA) jasne zadefinovala slovenské záujmy voči USA.

- Revidovaný kódex správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom na internete bude zaradený do rámca Nariadenia Európskej únie o digitálnych službách (DSA).

- Novovymenovaný francúzsky premiér Francois Bayrou v pondelok varoval Francúzsko aj Európu pred politikou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a vyzval ich na prijatie protiopatrení.

- Predsedu vlády SR Roberta Fica prijal počas jeho oficiálnej návštevy prezident Tureckej republiky Recep Tayyip Erdogan. V prezidentskom paláci v Ankare majú spoločné rokovanie za účasti delegácie ministrov.

- Prezident SR Peter Pellegrini poďakoval záchranným zložkám za nasadenie, obetavosť a zodpovednosť pri ich práci počas minulého roka.

- Lewis Hamilton v pondelok prvýkrát zavítal do sídla svojho nového tímu Ferrari. Sedemnásobný majster sveta oznámil prestup z Mercedesu do stajne z Maranella pred rokom a v nadchádzajúcej sezóne bude jazdiť v červenom monoposte spoločne s Monačanom Charlesom Leclercom.

- Európsky parlament (EP) bude na tohtotýždňovej plenárnej schôdzi v Štrasburgu testovať nový formát rokovaní, ktorý ma zaplniť rokovaciu sálu počas debát.

- Slovenská lyžiarka Petra Vlhová nebude štartovať na februárových MS v rakúskom Saalbachu. Informovali o tom predstavitelia jej Niké Ski Teamu. Olympijská šampiónka v slalome utrpela pred rokom na podujatí SP v Jasnej zranenie kolena a musela sa podrobiť operácii.