Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

Humanitárne skupiny: Svet musí vyvíjať tlak na ukončenie blokády Gazy

Ilustračné foto. Dym stúpa po izraelskom útoku na Gaza City. Foto: TASR/AP

Správa podpísaná 45 humanitárnymi skupinami uvádza, že len otvorenie hraníc a trvalé prímerie medzi Izraelom a Hamasom môžu priniesť do Gazy hospodársku, sociálnu a politickú stabilitu.

Jeruzalem 13. apríla (TASR) - Obnova tisícov domov a podnikov zničených pri vojne medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v pásme Gazy z leta minulého roka sa sotva začala a životné podmienky na tomto území sa len zhoršili šesť mesiacov po tom, ako darcovia prisľúbili na tento cieľ 3,5 miliardy dolárov. Uviedla to v dnes zverejnenej správe skupina medzinárodných humanitárnych skupín.



Asociácia agentúr pre medzinárodný rozvoj (AIDA) vyzvala medzinárodné spoločenstvo na zaujatie nového prístupu ku Gaze - okrem iného vyvinutie tlaku na Izrael, aby zastavil blokádu hraníc tohto územia. Blokáda, uplatňovaná aj Egyptom, panuje, odkedy pásmo Gazy v roku 2007 ovládlo militantné hnutie Hamas.

Správa podpísaná 45 humanitárnymi skupinami uvádza, že len otvorenie hraníc a trvalé prímerie medzi Izraelom a Hamasom môžu priniesť do Gazy hospodársku, sociálnu a politickú stabilitu. Inak je "neodvratný návrat ku konfliktu - a cyklom škôd a darcami financovaných rekonštrukcií, ktoré ich sprevádzajú", cituje zo správy agentúra AP.

Izrael a Egypt argumentujú, že musia udržiavať blokádu, pretože Hamas, odsudzovaný veľkou časťou sveta ako teroristická skupina, predstavuje bezpečnostné riziko. Izrael viedol s Hamasom za posledných šesť rokov tri ozbrojené konflikty, jeho cieľom bolo okrem iného zastaviť raketové útoky na izraelské mestá z Gazy.

Vojna v roku 2014 bola z nich najničivejšia pre 1,8 milióna obyvateľov pásma. Zahynulo pri nej viac než 2200 Palestínčanov, prevažne civilistov, vyplýva z údajov OSN. Na izraelskej strane prišlo o život 72 ľudí vrátane 66 vojakov.

Správa uvádza, že v Gaze bolo zničených alebo vážne poškodených približne 19.000 domov. Ďalších 134.000 je poškodených v menšej miere, sú však vhodné na obývanie. Mimo domova je naďalej okolo 100.000 ľudí, ktorí žijú v školách OSN, stanoch alebo prenajatých bytoch a iných priestoroch.

Vlani v októbri darcovské krajiny a medzinárodné organizácie prisľúbili 3,5 miliardy dolárov pre pásmo Gazy. Dosiaľ z nich podľa správy bolo poskytnutých len 945 miliónov, čo je 26,8 percenta.

"Šesť mesiacov po darcovskej konferencii došlo v Gaze sotva k nejakej hmatateľnej zmene a životné podmienky žien, dievčat, mužov a chlapcov sa naďalej zhoršujú," píše sa v správe.