Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Húsíovia údajne zadržali zamestnancov OSN aj ďalších organizácií

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Jemenskí povstalci - húsíovia - si získali medzinárodnú pozornosť, keď začali útočiť na lodnú dopravu v Červenom mori, čo odôvodňovali solidaritou s Palestínčanmi vo vojnou zmietanom Pásme Gazy.

Saná 7. júna (TASR) - Za dosiaľ nejasných okolností zadržali Iránom podporovaní povstalci v Jemene najmenej deväť zamestnancov agentúr OSN a pravdepodobne aj ďalšie osoby pracujúce pre humanitárne organizácie. V piatok to pre agentúru AP potvrdili nemenovaní regionálni predstavitelia, uvádza TASR.

Jemenskí povstalci - húsíovia - si získali medzinárodnú pozornosť, keď začali útočiť na lodnú dopravu v Červenom mori, čo odôvodňovali solidaritou s Palestínčanmi vo vojnou zmietanom Pásme Gazy.

Zároveň však podľa AP začali v Jemene potláčať disent. Minulý týždeň odsúdili na smrť 44 ľudí, ktorých obviňovali zo špionáže pre koalíciu vedenú Saudskou Arábiou.

Regionálni predstavitelia pod podmienkou zachovania anonymity uviedli, že medzi zadržanými sú zamestnanci Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), Rozvojového programu OSN, Svetového potravinového programu (WFP) aj úradu osobitného vyslanca generálneho tajomníka pre Jemen.

Ľudskoprávna organizácia Majjún vo svojom vyhlásení menovala aj ďalšie humanitárne iniciatívy, ktorých personál zadržali húsíovia v štyroch provinciách - Amrán, Hudajdá, Sáda a Saná.

Majjún kroky húsíov ostro odsúdil ako "nebezpečnú eskaláciu". Podľa organizácie ide o porušenie imunity zamestnancov OSN na základe medzinárodného práva. Aktivisti aj právnici v otvorenom liste zverejnenom na internete vyzvali húsíov, aby okamžite prepustili zadržané osoby, inak to podľa nich môže viesť k izolácii Jemenu.

Bezprostredne nebolo jasné, čo podnietilo povstalcov k tomuto kroku. AP však dodáva, že húsíovia majú problémy s nedostatkom financií na podporu hospodárstva v oblastiach, ktoré kontrolujú.

V Jemene už takmer desať rokov zúri občianska vojna. Začala sa v roku 2014, keď húsíjské povstalecké jednotky zaútočili na hlavné mesto Saná a zvrhli medzinárodne uznávanú a Saudskou Arábiou podporovanú vládu, čo vyvolalo občiansku vojnu.

Aj po zasiahnutí koalíciou vedenou Saudskou Arábiou húsíovia naďalej ovládajú veľkú časť územia Jemenu. Znepriatelené strany v roku 2022 podpísali prímerie, ktoré po šiestich mesiacoch vypršalo, ale bojujúce strany ho naďalej viac-menej dodržiavajú.