Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Index výkonnosti boja proti zmene klímy ukázal prepad celej EÚ

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Slovensko je v aktuálnom hodnotení uvádzané na 40. pozícii, čo oproti predchádzajúcemu hodnoteniu predstavuje pokles o deväť miest.

Brusel 9. novembra (TASR) - Slovensko pokleslo o deväť miest v rebríčku 64 krajín sveta, ktorý sleduje ich výsledky v boji proti klimatickým zmenám, a zaradilo sa tak medzi tie horšie európske krajiny. Podobný prepad zaznamenalo aj Belgicko, zatiaľ čo najlepšie výsledky majú Dánsko, Švédsko a Nórsko.

Na Index výkonnosti boja proti zmene klímy (CCPI) v utorok upozornila tlačová agentúra Belga.

CCPI hodnotí kroky štátov v snahách o zmiernenie klimatickej zmeny a jej dôsledkov. Mimovládne organizácie Germanwatch, NewClimate Institute a Climate Action Network zverejňujú každoročne tento rebríček krajín pri príležitosti konferencií OSN o klimatických zmenách.

Hodnotenie vzniká za účasti viac ako 400 odborníkov v oblasti energetiky a klímy, z ktorých mnohí sú členmi mimovládnych environmentálnych organizácií.

Belga upozornila, že v najnovšom CCPI obsadilo Belgicko 49. pozíciu, pričom pred dvoma rokmi bolo na 35. mieste a v roku 2015 dokonca na dobrej 16. pozícii.

Slovensko je v aktuálnom hodnotení uvádzané na 40. pozícii, čo oproti predchádzajúcemu hodnoteniu predstavuje pokles o deväť miest. SR totiž podľa autorov CCPI nevynakladá dostatočné úsilie, čo sa týka opatrení na zmierňovanie klimatických zmien. Na nízku úroveň kleslo Slovensko v kategóriách využívanie obnoviteľných zdrojov energie, energetická spotreba a klimatická politika. Strednú výkonnosť má SR iba v kategórii emisie skleníkových plynov.

Slovensko podľa CCPI nekoná v súlade s cieľmi Parížskej dohody, ktorých cieľom je udržať otepľovanie výrazne planéty pod 2 °C a pokiaľ možno na úrovni 1,5 °C voči stavu z predindustriálnej éry.

Žiadna z krajín sveta nedosiahla potrebný počet bodov na obsadenie prvých troch pozícií. Najúspešnejšou krajinu je aj naďalej Dánsko (4. priečka) a v prvej desiatke krajín sa ocitli ešte tri ďalšie európske krajiny: Švédsko (5), Nórsko (6) a Spojené kráľovstvo (7).

Slovinsko, Česká republika, Poľsko a Maďarsko (50 až 53 pozícia) patria medzi krajiny s najhoršími výsledkami v Európe. Aj vinou ich nízkeho bodovania EÚ ako celok poklesla v CCPI oproti minulému roku o šesť miest - na 22. pozíciu v rebríčku a už nepatrí do kategórie "najlepších" v boji proti klimatickým zmenám.

CCPI, ktorý sa prezentuje ako nezávislý nástroj, analyzuje politiky asi 60 krajín a Európskej únie, ktoré vytvárajú viac ako 90 percent celosvetových emisií skleníkových plynov, na základe 14 kritérií rozdelených do štyroch kategórií: emisie skleníkových plynov, využitie obnoviteľných energií, energetickej účinnosti a klimatickej politiky.

Najnovší rebríček pre rok 2022 je založený na údajoch z roku 2019.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)