Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. január 2025
< sekcia Zahraničie

Indický rover ukončil činnosť pred príchodom lunárnej noci

Na snímke nočná obloha počas najdlhšieho úplného zatmenia Mesiaca. Foto: TASR Dano Veselský

Pristávací modul Vikram a rover Pragján mali fungovať iba jeden lunárny deň, čo sa rovná 14 dňom na Zemi.

Naí Dillí 3. septembra (TASR) — Indický lunárny rover, ktorý je súčasťou misie Čandraján-3, necelé dva týždne po pristátí neďaleko južného pólu Mesiaca ukončil svoju činnosť a bol uvedený do režimu spánku. Oznámila to v sobotu indická vesmírna agentúra ISRO, uviedla agentúra AP.

Pristávací modul Vikram a rover Pragján mali fungovať iba jeden lunárny deň, čo sa rovná 14 dňom na Zemi. Údaje, ktoré rover za tento čas zhromaždil, boli odoslané na Zem prostredníctvom pristávacieho modulu.

"Batéria je plne nabitá. Solárny panel je orientovaný tak, aby prijímal svetlo pri ďalšom východe Slnka, ktorý nastane 22. septembra 2023. Prijímač je zapnutý. Dúfame, že sa úspešne prebudí, aby mohol plniť ďalšie úlohy," uvádza sa vo vyhlásení ISRO.

Noviny Indian Express však uviedli, že elektronika šesťkolesového rovera nie je navrhnutá tak, aby vydržala veľmi nízke teploty, ktoré počas lunárnej noci klesajú pod mínus 120 stupňov Celzia.

Indická vesmírna agentúra v utorok oznámila, že rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na mesačnom povrchu. Spektrografická analýza zároveň potvrdila prítomnosť hliníka, železa, vápnika, chrómu, titánu, mangánu, kyslíka a kremíka.

India sa minulý týždeň stala po Sovietskom zväze, Spojených štátoch a Číne štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Zároveň je prvou krajinou, ktorej vesmírna sonda pristála neďaleko málo preskúmaného južného pólu Mesiaca.