Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Inštruktori NATO sa vrátia do Iraku, pomôže sa aj Jordánsku a Tunisku

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg poskytuje rozhovor pred summitom NATO vo Varšave 8. júla 2016. Foto: TASR AP

Oznámil to dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po skončení dvojdňovej vrcholnej schôdzky aliancie vo Varšave.

Varšava 9. júla (TASR) – Členské krajiny Severoatlantickej aliancie sa dohodli na zintenzívnení podpory krajín v severnej Afrike a na Blízkom východe, ktoré bojujú s islamským extrémizmom. Oznámil to dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po skončení dvojdňovej vrcholnej schôdzky aliancie vo Varšave.

S dodatočnou podporou NATO v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS) môže počítať Irak. Aliancia vo Varšave rozhodla o rozšírení výcvikového programu pre vojakov irackej armády, ktorých budú opäť školiť už nielen v zahraničí, ale aj priamo v Iraku. O takúto pomoc požiadal iracký premiér Hajdar Abádí.

Súčasný výcvikový program bol schválený vlani v lete. Doteraz sa ho zúčastnilo niekoľkých stoviek irackých vojakov, ktorí absolvovali výcvik v Jordánsku.

Predchádzajúca výcviková misia NATO priamo v Iraku prebiehala v rokoch 2004-2011. Podľa zdrojov z aliancie by sa nová misia mohla začať začiatkom budúceho roka. V prvej fáze by mohlo do Iraku prísť 20-30 inštruktorov.

Aliancia sa podľa Stoltenberga chystá poskytnúť pomoc aj Jordánsku a vytvoriť nové centrum pre tajné služby v Tunisku, ktoré by podporovalo tamojšie špeciálne jednotky.

Účastníci summitu sa ďalej dohodli na princípoch priamej podpory Spojenými štátmi vedenej koalície bojujúcej proti IS v Sýrii a Iraku prostredníctvom lietadiel vybavených systémom AWACS. Očakáva sa, že nasadené budú už túto jeseň, pričom operovať budú v tureckom a medzinárodnom vzdušnom priestore.

Stoltenberg tiež informoval, že NATO rozšíri aj svoje pôsobenie v Stredozemnom mori, kde sa podieľa na protiteroristickej operácii Active Endeavour zameranej na monitorovanie civilnej námornej dopravy. Misia sa momentálne transformuje na flexibilnejšiu operáciu nazvanú Sea Guardian, ktorá okrem iného môže pomôcť Európskej únii v jej úsilí o zastavenie pašovania ľudí.