Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 18. október 2024Meniny má Lukáš
< sekcia Zahraničie

Irán nemá neobmedzený čas v otázke jadrového programu, tvrdí Obama

Barack Obama Foto: TASR/AP

Americký prezident varoval, že Irán s jadrovou výzbrojou by ohrozil bezpečnosť krajín Perzského zálivu a stabilitu globálnej ekonomiky.

New York 25. septembra (TASR) - Americký prezident Barack Obama dnes na pôde Valného zhromaždenia OSN obvinil Irán, že pomáha udržať diktatúru v Sýrii. Varoval tiež, že Teherán nemá neobmedzený čas v otázke svojho jadrového programu.

Šéf Bieleho domu zdôraznil, že nastal čas izolovať tých, ktorí si z nenávisti k Spojeným štátom, Izraelu alebo Západu urobili "hlavné politické princípy".

Podľa Obamu iránska vláda obmedzuje práva vlastných občanov práve tak, ako podporuje diktátora v Damasku a teroristické skupiny v zahraničí.

Americký prezident zopakoval, že režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa musí skončiť, aby sa skončilo utrpenie sýrskeho ľudu a mohol prísť nový úsvit.

Reagoval na útok na americký konzulát v Benghází

Útok na americký konzulát v Benghází nebol podľa Obamu iba útokom na Spojené štáty, ale na ideály svetovej diplomacie, na základe ktorej existujú Spojené národy.

Obama dodal, že medzinárodné spoločenstvo musí reagovať na korene násilia, pretože čelí voľbe medzi silami, ktoré ho rozdeľujú a nádejami, že zostane pospolu.

V súvislosti s Iránom šéf Bieleho domu konštatoval, že Teherán nemá neobmedzený časový priestor na vyriešenie diskusie o svojom jadrovom programe, ale stále zostal čas na diplomaciu.

USA chce zabrániť Iránu získať jadrovú zbraň

Spojené štáty urobia, čo musia, aby sa zabránilo Iránu získať jadrovú zbraň, varoval Obama. Poznamenal, že Teherán doteraz nedokázal využiť príležitosť preukázať, že jeho jadrový program je na mierové účely a ani nesplnil svoje medzinárodné záväzky.

Americký prezident varoval, že Irán s jadrovou výzbrojou by sa nedal skrotiť, hrozil by zničením Izraela, ohrozil by bezpečnosť krajín Perzského zálivu a stabilitu globálnej ekonomiky. Bolo by to riziko vyvolania pretekov v jadrovom zbrojení v regióne a rozpadnutia zmluvy o nešírení jadrových zbraní.