Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Irán odmietal plán na marcovú návštevu riaditeľa MAAE Rafaela Grossiho

Na snímke generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi. Foto: TASR- Jaroslav Novák

Grossi tento týždeň uviedol, že Irán naďalej obohacuje urán oveľa viac než je potrebné na komerčné účely. Povedal tiež, že plánuje v marci navštíviť Teherán.

Teherán 21. februára (TASR) – Riaditeľ Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Mohammad Eslámí odmietol v stredu návrh na marcovú návštevu generálneho riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaela Grossiho v Iráne. Šéfa MAAE Eslámí namiesto toho pozval na konferenciu o jadrovej energii v Teheráne, ktorá sa uskutoční v máji. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Grossi tento týždeň uviedol, že Irán naďalej obohacuje urán oveľa viac než je potrebné na komerčné účely. Povedal tiež, že plánuje v marci navštíviť Teherán. Grossi chcel počas návštevy rokovať o upadajúcich vzťahoch MAAE a Iránu.

Eslámí však v stredu uviedol, že uskutočnenie návštevy je nepravdepodobné vzhľadom na "nabitý program". Bližšie detaily neposkytol. "Interakcia Iránu a MAAE normálne pokračuje a konajú sa rokovania na vyriešenie rozporov a vybudovanie spolupráce," povedal Eslámí na tlačovej konferencii v Teheráne.

Zároveň uviedol, že Grossiho pozval na prvú iránsku medzinárodnú konferenciu o atómovej energii.

Grosii v pondelok pre Reuters uviedol, že hoci sa od konca vlaňajška mierne spomalilo tempo obohacovania uránu, Irán stále mesačne obohacuje vo zvýšenej miere približne sedem kilogramov uránu na úroveň 60-percentnej čistoty.

Obohacovanie uránu na 60 percent sa približuje hodnotám potrebným pre jadrové zbrane. Takéto obohatenie nie je ani zďaleka potrebné na komerčné účely. Irán popiera, že by sa snažil o vývoj jadrových zbraní. Nijaká krajina sveta však urán takto neobohacuje bez vyrábania nukleárnych zbraní, píše Reuters.

Podľa zaniknutej dohody so svetovými veľmocami z roku 2015 mohol Irán obohacovať urán len na 3,67 percenta. Po tom, čo bývalý americký prezident Donald Trump od dohody v roku 2018 odstúpil a uvalil na Irán sankcie, prestal Teherán dohodu postupne dodržiavať a začal urán obohacovať nad dohodnuté limity.