Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Iránski konzervatívci na masovom zhromaždení volali Smrť Amerike

Plastiky zachytávajúce útok militantných iránskych študentov na americkú ambasádu 4. novembra 1979 Foto: TASR/AP

Podobné protesty sa pred bývalým veľvyslanectvom vyskytujú každý rok pri príležitosti výročia islamskej revolúcie, ktorá v roku 1978 porazila režim šacha Mohammada Rezu Pahlavího.

Teherán 4. novembra (TASR) - Desiatky tisíc demonštrantov zišli sa dnes pred bývalým sídlom amerického veľvyslanectva v Teheráne na najväčšom protiamerickom zhromaždení za posledné roky.

Ide o prejav ich podpory tej časti iránskej politickej a náboženskej elity, čo odmieta politiku väčšej otvorenosti Iránu voči Spojeným štátom, ktorú po svojom zvolení do úradu prezidenta presadzuje Hasan Rúhání.

Ako dodáva agentúra AP, podobné protesty sa pred bývalým veľvyslanectvom vyskytujú každý rok pri príležitosti výročia islamskej revolúcie, ktorá v roku 1978 porazila režim šacha Mohammada Rezu Pahlavího. Toho v októbri 1979 Spojené štáty kvôli jeho zdravotným problémom prijali na svojom území. Iránci požadovali jeho návrat spočiatku pokojne, 4. novembra 1979 však približne trojtisícový dav vtrhol v Teheráne do areálu ambasády a obsadil ho.

Skupina islamistov v budove zadržiavala skupinu 52 amerických rukojemníkov 444 dní. Obe krajiny v dôsledku tohto incidentu prerušili diplomatické vzťahy a doteraz ich neobnovili.

Na archívnej snímke z 9 . novembra 1979 iránski študenti ukazujú davu spútaného amerického rukojemníka pred obsadeným americkým veľvyslanectvom v Teheráne.
Foto: TASR/AP


Pred budovou - v Iráne označovanou aj za "špiónske hniezdo" - sa dnes zhromaždil veľký dav ľudí s plagátmi s protiamerickými heslami a zástavami v rukách a vykrikujúcich protiamerické heslá, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na iránske médiá.

Dnešné zhromaždenie je za posledné roky najväčšie, konštatuje AP. Na aktívnu účasť na protestnej akcii vyzvali Iráncov napríklad Revolučné gardy.

Agentúra Reuters pripomína, že nástup nového politického vedenia v Iráne vyvolalo aj spochybnenie oprávnenosti používania hesla "Smrť Amerike": zatiaľ čo umiernení politici naznačujú, že nastal čas prestať s tým, konzervatívci tvrdia, že dnes je heslo rovnako dôležité ako kedykoľvek predtým.



V rozhovore pre panarabskú televíziu al-Arabíja predseda bezpečnostného výboru parlamentu Aláeddín Burudžerdí uviedol, že tento slogan "je najmiernejšou odpoveďou" na "zasahovanie USA do vnútorných záležitostí krajín celého sveta".

Rúháního ústretovosť voči Západu však podporil najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, a to najmä v otázke rokovaní o iránskom jadrovom programe.

Chameneí v nedeľnom prejave jednoznačne podporil iránskych vyjednávačov, ktorí so zástupcami svetových mocností nedávno obnovili rokovania o kontroverznom iránskom jadrovom programe. Iránske médiá jeho vyhlásenie označili za varovanie pre prívržencov konzervatívnej línie, aby prestali Rúháního obviňovať z ustupovania starému nepriateľovi - Spojeným štátom, ktoré sú jedným z aktérov jadrových rokovaní.



"Nikto by nemal považovať našich vyjednávačov za ústupčivých. Majú ťažké poslanie a netreba ich oslabovať, keď sú zaneprázdnení prácou," zdôraznil v prejave Chameneí.

Iránsky konzervatívny denník Kejhán v sobotu v redakčnom materiáli varoval pred dôverovaním Spojeným štátom počas jadrových rokovaní. Upozornil aj na náznaky, že Spojené štáty chcú na najbližšom kole rozhovorov islamskú republiku podviesť, aby dosiahli splnenie požiadavky Západu.

AP uvádza, že oponenti otvorenosti iránskej vnútornej a zahraničnej politiky sa nemienia vzdať, čo vyvoláva obavy z prehĺbenia rozkolu v iránskej spoločnosti, ktorej časť je stále naklonená nekompromisnej politike presadzovanej Rúháního predchodcom Mahmúdom Ahmadínežádom.