Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Izrael a Turecko uzavreli po šiestich rokoch dohodu o zmierení

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Predstavitelia Izraela a Turecka sa dnes stretli v Ríme, aby vyriešili šesť rokov trvajúci konflikt a normalizovali vzťahy medzi sebou.

Tel Aviv 26. júna (TASR) - Izrael a Turecko dosiahli dohodu o zmierení, potvrdil dnes izraelský predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný. Dohodli sa, že Izrael zaplatí 20 miliónov amerických dolárov do fondu pre rodiny deviatich tureckých občanov zastrelených, keď izraelskí vojaci v máji 2010 obsadili loď, ktorá chcela prelomiť námornú blokádu pásma Gazy.

Toto odškodné ukončí všetky nároky na Izrael a príslušníkov izraelskej armády, ktorí nebudú stíhaní pred medzinárodným súdom, informovala tlačová agentúra DPA. Turecko sa zaviazala ochrániť Izrael pred podobnými nárokmi tureckých občanov, dodal informátor.

V separátnom dokumente od dohody Turecko tiež súhlasilo z "humanitárnych" dôvodov pomôcť vyriešiť problém izraelských vojakov zabitých v Gaze, ktorých telá sa nenašli.

Podrobnosti dohody zverejnia podľa informátora v pondelok na poludnie.

Predstavitelia Izraela a Turecka sa dnes stretli v Ríme, aby vyriešili šesť rokov trvajúci konflikt a normalizovali vzťahy medzi sebou.

Turecko-izraelské vzťahy pokazilo, keď izraelskí vojaci začali v roku 2010 strieľať na propalestínskych aktivistov na bežnej tureckej lodi, ktorí chceli prelomiť izraelskú námornú blokádu pásma Gazy.

Izraelské médiá skoršie oznámili, že na základe tejto dohody Izrael umožní Turecko dodať do pásma Gazy čokoľvek bude chcieť. Jeho dodávky však musia prejsť izraelskou bezpečnostnou kontrolou v juhoizraelskom prístave Ašdod.

Izrael tiež umožní Turecku, ktoré má podľa všeobecnej mienky dobré vzťahy s hnutím islamského odporu Hamas v pásme Gazy, aby tam vybudovalo elektráreň, nemocnicu a odsoľovacie zariadenie, oznámil to izraelský spravodajský web ynet.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s delegáciou poradcov pricestoval dnes do Ríma, kde sa má stretnúť s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym.

Turecko požadovalo úplné zrušenie izraelskej námornej a pozemnej blokády pásma Gazy. Izrael však od roku 2010 neobmedzuje prísun žiadneho tovaru do Gazy, s výnimkou tovaru tzv. dvojakého využitia, ako je cement či potrubie, ktoré môžu byť využité pre civilné účely, ale tiež pre stavbu útočných tunelov a rakiet.

Prísun takéhoto tovaru si Izrael nechal pod kontrolou. Export tovaru a pohyb ľudí cez izraelské hraničné priechody je však veľmi obmedzený.

Rodinní príslušníci a stúpenci dvoch izraelských vojakov zabitých v pásme Gazy, ktorých telesné časti stále zadržiava Hamas, aby mal s čím vyjednávať, dnes postavili protestný stan pred rezidenciou premiéra Netanjahua v Jeruzaleme. Tvrdia, že premiér by mal podpísať dohodu s Tureckom iba za podmienky, že dostanú telá oboch vojakov nazad.

Netanjahu dnes informoval svoju vládu o rokovaniach ešte pred svojím odchodom do Ríma. Povedal, že sa objavila veľa dezinformácií o možnej dohode pripravovanej s Tureckom a že Izrael pokračuje v diplomatických snahách získať telá mŕtvych vojakov nazad.

Kritici dohodu ihneď odsúdili. Bývalý minister Gideon Sahar na Twitteri napísala, že je "národná potupa", ak Izrael súhlasil s vyplatením miliónov dolárov ako odškodnenie za zabitie deviatich tureckých občanov.

Stúpenci Netanjahua ho však chválili za to, že sa mu podarilo prinútiť Turecko k stiahnutiu žalôb podaných na izraelských vojakov na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu.