Počas uplynulých troch dní Izrael neúnavne bombardoval podozrivé palestínske ciele, zatiaľ čo Hamas vystrelil na Izrael vyše 450 rakiet.
Autor TASR
,aktualizované Jeruzalem 17. novembra (TASR) - Počet obetí intenzívnych cezhraničných bojov medzi Izraelom a palestínskymi militantmi v Gaze vzrástol na 42 po tom, ako dnes Izrael počas leteckých útokov zabil ďalších 10 Palestínčanov.
Celkový počet obetí ozbrojeného konfliktu, ktorý sa začal v stredu, tak zahŕňa 39 Palestínčanov a troch izraelských civilistov, informovala agentúra DPA.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva spravované Hamasom nepovedalo, koľko bolo medzi zabitými militantov. O polnoci však bolo medzi zabitými najmenej 12 palestínskych civilistov.
Na návštevu pásma Gazy dnes cez hraničný priechod Rafah z Egypta pricestovala tuniská delegácia vedená ministrom zahraničných vecí Rafíkom Abdassalámom. Na programe má prehliadku enklávy a stretnutie s premiérom Hamasu, ktorý v pásme Gazy vládne, Ismaílom Haníjom.
Ide o druhú návštevu arabského diplomata v pásme Gazy počas dvoch dní - v piatok absolvoval trojhodinovú návštevy Gazy egyptský premiér Hišám Kandíl.
Izrael bombardoval pracovné objekty lídra Hamasu Ismáíla Haníju v Gaze
Izrael dnes zavčasu ráno bombardoval kancelárie vodcu radikálneho palestínskeho hnutia Hamas Ismáíla Haníju v Gaze. Začal sa tak už štvrtý deň cezhraničných náletov v tomto regióne - zatiaľ bez náznaku možného ukončenia, píše agentúra DPA. Bezprostredne neboli potvrdené obete na životoch.
Nálet bol jedným zo série útokov letectva židovského štátu na ciele v pásme Gazy v rámci operácie Pilier obrany.
Militanti v Gaze však aj naďalej pokračujú v odpaľovaní rakiet na mestá a dediny ležiace v južnom Izraeli.
Počas uplynulých troch dní Izrael neúnavne bombardoval podozrivé palestínske ciele, zatiaľ čo Hamas vystrelil na Izrael vyše 450 rakiet.
Obama hovoril o znížení napätia v Gaze s egyptským premiérom Erdoganom
Americký prezident Barack Obama absolvoval dnes telefonický rozhovor s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom a diskutoval s ním o možnostiach, ktoré by obe krajiny mohli využiť v záujme ukončenia eskalácie napätia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi v pásme Gazy.
Ako ďalej agentúru Reuters informoval Ben Rhodes z Obamovho tímu poradcov, "Spojené štáty chcú to isté, čo chcú Izraelčania" - aby palestínski militanti v Gaze zastavili raketové útoky na Izrael.
Rhodes ďalej uviedol, že Spojené štáty sústreďujú svoje diplomatické snaženie na "deeskaláciu", čiže zmierňovanie napätia v oblasti, čo považujú za kľúčový faktor vedúci k riešeniu konfliktu.
Erdogan by sa dnes v Káhire mal stretnúť s egyptským prezidentom Muhammadom Mursím, katarským emirom šejkom Hamadom ibn Chalífom as-Sáníom, vodcom palestínskeho hnutia Hamas Chálidom Mešálom, aby prerokovali krízu v pásme Gazy.
Ako informovala agentúra Reuters, Mešál už dnes absolvoval rokovania s egyptskými bezpečnostnými analytikmi.
OOP tvrdí, že USA reagovali na útoky Izraela v Gaze neobjektívne a nerozhodne
Palestínska delegácia vo Washingtone dnes kritizovala americkú vládu za jej "prinajlepšom neobjektívnu a nerozhodnú" reakciu na izraelské ostreľovanie palestínskeho pásma Gazy.
Ako ďalej uviedla agentúra DPA, podľa Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) reakcia Spojených štátov "bola prinajlepšom neobjektívna a nerozhodná, pretože úplne ignorovali fakt, že Izrael spustil eskaláciu".
Podľa OOP "Spojené štáty majú morálnu povinnosť žiadať Izrael, aby nerozmiestňoval svoje zbrane americkej výroby, aby nimi vraždil a mrzačil civilistov".
Spojené štáty a Palestínčania doteraz nenadviazali oficiálne diplomatické vzťahy, ale OOP má vo Washingtone svoje zastúpenie.
Washington v súvislosti s eskaláciou napätia medzi Izraelom a Palestínčanmi zdôrazňuje právo Izraela na sebaobranu.
Ako je známe, boje medzi oboma stranami sa mimoriadne vystupňovali vo štvrtok, keď došlo k prvému raketovému útoku militantov na okolie mesta Tel Aviv za posledných dvadsať rokov. Situáciu zhoršilo najmä to, že pri izraelskom nálete bol v stredu zabitý šéf vojenského krídla Hamasu, Ahmad Džabarí.
Izrael v reakcii na to spustil operáciu s biblickým názvom Oblačný stĺp. Na ochranu svojho územia pred palestínskymi strelami rozmiestnil okolo Tel Avivu systém protiraketovej obrany Železná kupola. Zvyšné štyri batérie tohto typu sú rozmiestnené na juhu Izraela, pri hraniciach s pásmom Gazy.
Izrael rozmiestnil pri Tel Avive 5. batériu systému protiraketovej obrany
Izrael dnes uviedol do prevádzky piatu batériu systému protiraketovej obrany Iron dome (Železná kupola), ktorú rozmiestnil v oblasti Tel Avivu na ochranu mesta pred palestínskymi raketami.
Za uplynulých 48 hodín vystrelili islamskí militanti z pásme Gazy na Tel Aviv tri raketové strely. Nikoho nezranili a nespôsobili žiadne škody, ale samotný fakt, že sa obchodná metropola Izraela dostala do palebnej línie vyvolal obavy mnohých Izraelčanov.
Piata batéria Železnej kupoly mala byť podľa plánu uvedená do prevádzky až začiatkom budúceho roka.
Zvyšné štyri batérie sú rozmiestnené na juhu Izraela, pri hraniciach s pásmom Gazy.
Hovorca armády, ktorého citovala agentúra Reuters, povedal, že od stredy, kedy sa začala izraelská ofenzíva proti militantom v pásme Gazy, zachytila Železná kupola najmenej 222 prichádzajúcich rakiet - čo je úspešnosť 90 percent. Systém protiraketovej obrany vystrelí raketu iba keď vyráta, že by prichádzajúca raketa mohla zasiahnuť obývanú oblasť.
Výrobca systému, spoločnosť Rafael Advanced Defence Systems, uviedla, že poskytuje ochranu pred nepriateľskými raketami v dosahu od päť do 70 kilometrov a tiež pred delostreleckými granátmi.
Železná kupola bola prvýkrát využitá v apríli 2011, a to v oblasti juhoizraelského mesta Beeršeba, kedy zostrelil prvé rakety prichádzajúce z Gazy.
Systém je umiestnený na automobiloch a preto je ľahko premiestniteľný a Izrael uvádza, že potrebuje 13 batérií na spoľahlivú ochranu celej krajiny.
Okrem Železnej kupoly využíva Izrael na svoju ochranu aj balistický protiraketový štít Arrow (Šíp) vlastnej výroby.
Liga arabských štátov vysiela do pásma Gazy delegáciu
Ministri zahraničných vecí arabských štátov dnes podporili snahy Egypta o vyhlásenie prímeria, ktoré by ukončilo izraelskú ofenzívu v pásme Gazy. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré šéfovia diplomacií prijali na záver dnešného rokovania Ligy arabských štátov (LAŠ) v Káhire.
Podľa agentúry Reuters sa v dokumente ďalej uvádza, že LAŠ vytvorí delegáciu, ktorej členovia odcestujú do palestínskej enklávy, aby tak Palestínčanom prejavili solidaritu a podporu arabského ľudu. Na čele delegácie by mal byť generálny tajomník LAŠ Nabíl al-Arabí.
Ako al-Arabí uviedol pred novinármi, delegácia LAŠ by mala do Gazy odcestovať "o deň alebo dva". Agentúra Reuters ďalej informuje, že LAŠ vo svojom vyhlásení odsúdila postup Izraela a označila ho za agresiu.
Ministerská schôdzka LAŠ sa konala krátko po tom, ako Izrael začal svoju operáciu voči palestínskym militantom útočiacim na ciele v Izraeli z pásma Gazy.
Viacerí ministri pred zasadaním neskrývali, že si od schôdzky - okrem vydania vyhlásenia, ktoré sa v minulosti ukázali ako neúčinné - veľa nesľubujú. V tomto zmysle sa vyjadril katarský minister zahraničných vecí šejk Hamad ibn Džásim as-Sání, ktorý sa vyslovil za praktickú pomoc, napríklad v podobe humanitárnych zásielok pre trpiacich.
Podľa libanonskej delegácie by arabské štáty mali prehodnotiť komunikáciu s Izraelom. Šéf LAŠ vo svojom príspevku obvinil Izrael z "odporných zločinov".
Pred sídlom LAŠ v Káhire, kde sa dnešná schôdzka konala, sa zišli stovky ľudí, ktorí volali po "bombardovaní Tel Avivu".
Egypt vidí náznaky skorého prímeria medzi Izraelom a Palestínčanmi
Egyptský prezident Muhammad Mursí vyhlásil, že sú "isté náznaky", že čoskoro by sa mohlo podariť dosiahnuť prímerie medzi Izraelom a Palestínčanmi z pásma Gazy.
Ako však Mursí uviedol dnes v Káhire na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom, zatiaľ "nemáme pevné záruky".
Vysokopostavený izraelský vládny úradník dnes pre Reuters odmietol komentovať Mursího vyhlásenie. Ten istý zdroj však počas dňa dementoval správy, že do Káhiry má ešte dnes večer odcestovať vysokopostavený vládny úradník, aby tam podpísal dohodu o prímerí.
"So všetkou vážnosťou sa snažíme zastaviť túto agresiu, dosiahnuť prímerie," vyhlásil dnes Mursí. Dodal, že v záujme dosiahnutia prímeria medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi Egypt spolupracuje s mnohými štátmi, vrátane arabských a západných, ako aj a Ruskom.
Turecký premiér upriamil pozornosť na to, že svet nezastavil izraelské útoky, pričom je očividné, ktorá zo strán používa neprimeranú silu.
Izraelské letectvo dnes bombardovalo vládne budovy hnutia Hamas, ktoré spravuje pásmo Gazy, a jeho protiraketový obranný štít, nazvaný Železná kupola, zlikvidoval niekoľko rakiet vypálených Palestínčanmi na Tel Aviv. Podľa pozorovateľov sa Izrael ešte stále nevzdal myšlienky na pozemnú operáciu. Prezident Mursí v súvislosti s tým upozornil, že ak dôjde k pozemnej operácii, bude to mať pre región ďalekosiahle dôsledky.
Mursí sa dnes okrem Erdogana stretol aj s katarským emirom šejkom Hamadom ibn Chalífom as-Sáním, ktorý v októbri navštívil Gazu a prerušil tak izoláciu hnutia Hamas.
Celkový počet obetí ozbrojeného konfliktu, ktorý sa začal v stredu, tak zahŕňa 39 Palestínčanov a troch izraelských civilistov, informovala agentúra DPA.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva spravované Hamasom nepovedalo, koľko bolo medzi zabitými militantov. O polnoci však bolo medzi zabitými najmenej 12 palestínskych civilistov.
Na návštevu pásma Gazy dnes cez hraničný priechod Rafah z Egypta pricestovala tuniská delegácia vedená ministrom zahraničných vecí Rafíkom Abdassalámom. Na programe má prehliadku enklávy a stretnutie s premiérom Hamasu, ktorý v pásme Gazy vládne, Ismaílom Haníjom.
Ide o druhú návštevu arabského diplomata v pásme Gazy počas dvoch dní - v piatok absolvoval trojhodinovú návštevy Gazy egyptský premiér Hišám Kandíl.
Izrael bombardoval pracovné objekty lídra Hamasu Ismáíla Haníju v Gaze
Izrael dnes zavčasu ráno bombardoval kancelárie vodcu radikálneho palestínskeho hnutia Hamas Ismáíla Haníju v Gaze. Začal sa tak už štvrtý deň cezhraničných náletov v tomto regióne - zatiaľ bez náznaku možného ukončenia, píše agentúra DPA. Bezprostredne neboli potvrdené obete na životoch.
Nálet bol jedným zo série útokov letectva židovského štátu na ciele v pásme Gazy v rámci operácie Pilier obrany.
Militanti v Gaze však aj naďalej pokračujú v odpaľovaní rakiet na mestá a dediny ležiace v južnom Izraeli.
Počas uplynulých troch dní Izrael neúnavne bombardoval podozrivé palestínske ciele, zatiaľ čo Hamas vystrelil na Izrael vyše 450 rakiet.
Obama hovoril o znížení napätia v Gaze s egyptským premiérom Erdoganom
Americký prezident Barack Obama absolvoval dnes telefonický rozhovor s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom a diskutoval s ním o možnostiach, ktoré by obe krajiny mohli využiť v záujme ukončenia eskalácie napätia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi v pásme Gazy.
Ako ďalej agentúru Reuters informoval Ben Rhodes z Obamovho tímu poradcov, "Spojené štáty chcú to isté, čo chcú Izraelčania" - aby palestínski militanti v Gaze zastavili raketové útoky na Izrael.
Rhodes ďalej uviedol, že Spojené štáty sústreďujú svoje diplomatické snaženie na "deeskaláciu", čiže zmierňovanie napätia v oblasti, čo považujú za kľúčový faktor vedúci k riešeniu konfliktu.
Erdogan by sa dnes v Káhire mal stretnúť s egyptským prezidentom Muhammadom Mursím, katarským emirom šejkom Hamadom ibn Chalífom as-Sáníom, vodcom palestínskeho hnutia Hamas Chálidom Mešálom, aby prerokovali krízu v pásme Gazy.
Ako informovala agentúra Reuters, Mešál už dnes absolvoval rokovania s egyptskými bezpečnostnými analytikmi.
OOP tvrdí, že USA reagovali na útoky Izraela v Gaze neobjektívne a nerozhodne
Palestínska delegácia vo Washingtone dnes kritizovala americkú vládu za jej "prinajlepšom neobjektívnu a nerozhodnú" reakciu na izraelské ostreľovanie palestínskeho pásma Gazy.
Ako ďalej uviedla agentúra DPA, podľa Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) reakcia Spojených štátov "bola prinajlepšom neobjektívna a nerozhodná, pretože úplne ignorovali fakt, že Izrael spustil eskaláciu".
Podľa OOP "Spojené štáty majú morálnu povinnosť žiadať Izrael, aby nerozmiestňoval svoje zbrane americkej výroby, aby nimi vraždil a mrzačil civilistov".
Spojené štáty a Palestínčania doteraz nenadviazali oficiálne diplomatické vzťahy, ale OOP má vo Washingtone svoje zastúpenie.
Washington v súvislosti s eskaláciou napätia medzi Izraelom a Palestínčanmi zdôrazňuje právo Izraela na sebaobranu.
Ako je známe, boje medzi oboma stranami sa mimoriadne vystupňovali vo štvrtok, keď došlo k prvému raketovému útoku militantov na okolie mesta Tel Aviv za posledných dvadsať rokov. Situáciu zhoršilo najmä to, že pri izraelskom nálete bol v stredu zabitý šéf vojenského krídla Hamasu, Ahmad Džabarí.
Izrael v reakcii na to spustil operáciu s biblickým názvom Oblačný stĺp. Na ochranu svojho územia pred palestínskymi strelami rozmiestnil okolo Tel Avivu systém protiraketovej obrany Železná kupola. Zvyšné štyri batérie tohto typu sú rozmiestnené na juhu Izraela, pri hraniciach s pásmom Gazy.
Izrael rozmiestnil pri Tel Avive 5. batériu systému protiraketovej obrany
Izrael dnes uviedol do prevádzky piatu batériu systému protiraketovej obrany Iron dome (Železná kupola), ktorú rozmiestnil v oblasti Tel Avivu na ochranu mesta pred palestínskymi raketami.
Za uplynulých 48 hodín vystrelili islamskí militanti z pásme Gazy na Tel Aviv tri raketové strely. Nikoho nezranili a nespôsobili žiadne škody, ale samotný fakt, že sa obchodná metropola Izraela dostala do palebnej línie vyvolal obavy mnohých Izraelčanov.
Piata batéria Železnej kupoly mala byť podľa plánu uvedená do prevádzky až začiatkom budúceho roka.
Zvyšné štyri batérie sú rozmiestnené na juhu Izraela, pri hraniciach s pásmom Gazy.
Hovorca armády, ktorého citovala agentúra Reuters, povedal, že od stredy, kedy sa začala izraelská ofenzíva proti militantom v pásme Gazy, zachytila Železná kupola najmenej 222 prichádzajúcich rakiet - čo je úspešnosť 90 percent. Systém protiraketovej obrany vystrelí raketu iba keď vyráta, že by prichádzajúca raketa mohla zasiahnuť obývanú oblasť.
Výrobca systému, spoločnosť Rafael Advanced Defence Systems, uviedla, že poskytuje ochranu pred nepriateľskými raketami v dosahu od päť do 70 kilometrov a tiež pred delostreleckými granátmi.
Železná kupola bola prvýkrát využitá v apríli 2011, a to v oblasti juhoizraelského mesta Beeršeba, kedy zostrelil prvé rakety prichádzajúce z Gazy.
Systém je umiestnený na automobiloch a preto je ľahko premiestniteľný a Izrael uvádza, že potrebuje 13 batérií na spoľahlivú ochranu celej krajiny.
Okrem Železnej kupoly využíva Izrael na svoju ochranu aj balistický protiraketový štít Arrow (Šíp) vlastnej výroby.
Liga arabských štátov vysiela do pásma Gazy delegáciu
Ministri zahraničných vecí arabských štátov dnes podporili snahy Egypta o vyhlásenie prímeria, ktoré by ukončilo izraelskú ofenzívu v pásme Gazy. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré šéfovia diplomacií prijali na záver dnešného rokovania Ligy arabských štátov (LAŠ) v Káhire.
Podľa agentúry Reuters sa v dokumente ďalej uvádza, že LAŠ vytvorí delegáciu, ktorej členovia odcestujú do palestínskej enklávy, aby tak Palestínčanom prejavili solidaritu a podporu arabského ľudu. Na čele delegácie by mal byť generálny tajomník LAŠ Nabíl al-Arabí.
Ako al-Arabí uviedol pred novinármi, delegácia LAŠ by mala do Gazy odcestovať "o deň alebo dva". Agentúra Reuters ďalej informuje, že LAŠ vo svojom vyhlásení odsúdila postup Izraela a označila ho za agresiu.
Ministerská schôdzka LAŠ sa konala krátko po tom, ako Izrael začal svoju operáciu voči palestínskym militantom útočiacim na ciele v Izraeli z pásma Gazy.
Viacerí ministri pred zasadaním neskrývali, že si od schôdzky - okrem vydania vyhlásenia, ktoré sa v minulosti ukázali ako neúčinné - veľa nesľubujú. V tomto zmysle sa vyjadril katarský minister zahraničných vecí šejk Hamad ibn Džásim as-Sání, ktorý sa vyslovil za praktickú pomoc, napríklad v podobe humanitárnych zásielok pre trpiacich.
Podľa libanonskej delegácie by arabské štáty mali prehodnotiť komunikáciu s Izraelom. Šéf LAŠ vo svojom príspevku obvinil Izrael z "odporných zločinov".
Pred sídlom LAŠ v Káhire, kde sa dnešná schôdzka konala, sa zišli stovky ľudí, ktorí volali po "bombardovaní Tel Avivu".
Egypt vidí náznaky skorého prímeria medzi Izraelom a Palestínčanmi
Egyptský prezident Muhammad Mursí vyhlásil, že sú "isté náznaky", že čoskoro by sa mohlo podariť dosiahnuť prímerie medzi Izraelom a Palestínčanmi z pásma Gazy.
Ako však Mursí uviedol dnes v Káhire na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom, zatiaľ "nemáme pevné záruky".
Vysokopostavený izraelský vládny úradník dnes pre Reuters odmietol komentovať Mursího vyhlásenie. Ten istý zdroj však počas dňa dementoval správy, že do Káhiry má ešte dnes večer odcestovať vysokopostavený vládny úradník, aby tam podpísal dohodu o prímerí.
"So všetkou vážnosťou sa snažíme zastaviť túto agresiu, dosiahnuť prímerie," vyhlásil dnes Mursí. Dodal, že v záujme dosiahnutia prímeria medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi Egypt spolupracuje s mnohými štátmi, vrátane arabských a západných, ako aj a Ruskom.
Turecký premiér upriamil pozornosť na to, že svet nezastavil izraelské útoky, pričom je očividné, ktorá zo strán používa neprimeranú silu.
Izraelské letectvo dnes bombardovalo vládne budovy hnutia Hamas, ktoré spravuje pásmo Gazy, a jeho protiraketový obranný štít, nazvaný Železná kupola, zlikvidoval niekoľko rakiet vypálených Palestínčanmi na Tel Aviv. Podľa pozorovateľov sa Izrael ešte stále nevzdal myšlienky na pozemnú operáciu. Prezident Mursí v súvislosti s tým upozornil, že ak dôjde k pozemnej operácii, bude to mať pre región ďalekosiahle dôsledky.
Mursí sa dnes okrem Erdogana stretol aj s katarským emirom šejkom Hamadom ibn Chalífom as-Sáním, ktorý v októbri navštívil Gazu a prerušil tak izoláciu hnutia Hamas.