Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Izrael bude rokovať o prepustení rukojemníkov z Pásma Gazy

Izraelčania protestujú proti vláde izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a žiadajú prepustenie rukojemníkov zadržiavaných palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Foto: TASR/AP

Kritici Netanjahua v Izraeli, vrátane príbuzných rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy, ho vinia z nečinnosti.

Tel Aviv 3. januára (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok poveril vyjednávačov, aby pokračovali v rokovaniach v katarskom hlavnom meste Dauha s cieľom dosiahnuť s palestínskym hnutím Hamas dohodu o prepustení rukojemníkov z Pásma Gazy. Uviedol to úrad predsedu vlády, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Obe strany sa nedávno niekoľkokrát navzájom obvinili z odďaľovania dohody. V posledných týždňoch sa však v Dauhe konali nepriame rokovania sprostredkované Katarom, Egyptom a Spojenými štátmi, ktoré podľa AFP oživili nádej na prímerie a dohodu o prepustení rukojemníkov.

"Premiér Benjamin Netanjahu schválil delegáciu na profesionálnej úrovni izraelskej rozviedky Mosad, armády a agentúry pre vnútornú bezpečnosť na pokračovanie rokovaní v Dauhe," uvádza sa vo štvrtkovom vyhlásení jeho úradu.

V decembri Hamas uviedol, že hoci rokovania pokračujú "serióznym spôsobom", izraelskí vyjednávači predložili nové podmienky, ktoré odďaľujú dosiahnutie dohody. Izrael tvrdenia odmietol a obvinil Hamas, že na ceste k dohode. Snahy o jej dosiahnutie v mnohých kolách nepriamych rozhovorov opakovane zlyhali pre nezhody v kľúčových bodoch.

Kritici Netanjahua v Izraeli, vrátane príbuzných rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy, ho vinia z nečinnosti.

V novembri 2023 sa Izrael a Hamas dohodli na jedinom prímerí počas takmer 15 mesiacov trvajúcej vojny. Počas neho bolo prepustených 80 unesených izraelských rukojemníkov výmenou za 240 Palestínčanov väznených v Izraeli. Prepustených bolo aj 25 ďalších unesených rukojemníkov, väčšinou z Thajska.

Počas teroristického útoku na Izrael 7. októbra 2023 palestínski militanti pod vedením Hamasu zajali 251 rukojemníkov, z ktorých 96 naďalej zostáva v palestínskej enkláve. Izraelská armáda tvrdí, že 34 z nich je po smrti.

ONLINE: Svet sa lúči s pápežom Františkom

Teraz.sk prináša priebeh poslednej rozlúčky s pápežom Františkom ONLINE.

- Za účasti desaťtisícov veriacich a množstva zahraničných delegácií sa v sobotu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala pohrebná omša za pápeža Františka.

- Bratislavská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci v dôsledku uzavretia diaľnice D1 v úseku Zlaté piesky – Senec.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR obstaráva pre Hasičský a záchranný zbor miniponorky na diaľkové ovládanie. Časť z nich by mohla byť dodaná v júni. Rezort vnútra predpokladá, že za dve zákazky zaplatí vyše 560.000 eur.

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.