Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, podľa vyšetrovania OSN

Na snímke sa v Izraeli sa opäť konali masové protivládne protesty Foto: TASR/AP

Izrael tiež spáchal ďalšie vojnové zločiny vrátane používania hladu ako spôsobu vedenia vojny.

Ženeva 12. júna (TASR) - Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov. Vyplýva to z vyšetrovania trojčlennej komisie (COI), podľa ktorej činy Izraela zahŕňajú aj zločiny proti ľudskosti pre obrovské straty na životoch civilistov. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Zistenia komisie boli zverejnené v stredu a sú založené na dvoch správach, ktoré sa zameriavajú na októbrový útok Hamasu, v dôsledku ktorého vojna vypukla, a na následnú reakciu Izraela.

Správy sledujú konflikt v Gaze do konca decembra. Podľa nich sa obe strany konfliktu dopustili vojnových zločinov vrátane mučenia, vrážd, úmyselného zabíjania, bezočivosti voči osobnej dôstojnosti jednotlivcov a neľudského a krutého zaobchádzania.

Izrael tiež spáchal ďalšie vojnové zločiny vrátane používania hladu ako spôsobu vedenia vojny. Podľa komisie Izrael Gazanom nielenže neposkytol základné potreby, ako sú jedlo, voda, prístrešie a lieky, ale tiež bránil tomu, aby tieto nevyhnuté veci dodali iné strany.

Niektoré z vojnových zločinov pritom zahŕňajú aj zločiny proti ľudskosti spáchané Izraelom, uvádza COI. Reuters upozorňuje, že tento termín sa používa pre najvážnejšie medzinárodné zločiny, ktoré sú vedome páchané v rámci rozsiahlych a systematických útokov proti civilistom.

"Ohromný počet civilných obetí v Gaze a ničenie civilných objektov a infraštruktúry sú neodvratným následkom stratégie prijatej s úmyslom spôsobiť čo najväčšiu škodu ignorujúc princípy rozlišovania, úmernosti a obozretnosti," uvádza COI vo vyhlásení.

Zistenia COI sú založené na rozhovoroch s obeťami a svedkami, satelitných záberoch, lekárskych správach či informáciách z otvorených overených zdrojov. Dôkazy zozbierané orgánmi, ktoré majú mandát OSN, sú pritom niekedy používané aj Medzinárodným trestným súdom (ICC) pri stíhaní vojnových zločinov.

Izrael s vyšetrovacou komisiu nespolupracoval a v stredu po zverejnení výsledkov vyšetrovania ju obvinil zo "systematickej diskriminácie namierenej proti Izraelu".