Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia Zahraničie

Izrael musí niesť následky za svoje operácie v Pásme Gazy, tvrdí OSN

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pokračujúcu beztrestnosť Izraela označili za nebezpečný signál s tým, že Izrael a jeho vedúci predstavitelia sa musia zodpovedať za svoje činy.

Ženeva 30. decembra (TASR) - Odborníci OSN na ľudské práva v pondelok uviedli, že Izrael musí znášať dôsledky "spôsobovania maximálneho utrpenia" palestínskym civilistom v Pásme Gazy. Izrael podľa nich porušuje medzinárodné právo a je chránený svojimi spojencami. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

"Medzinárodné humanitárne právo pozostáva zo súboru univerzálnych a záväzných pravidiel na ochranu civilných objektov a osôb, ktoré nie sú, alebo sa už priamo nezúčastňujú na nepriateľských akciách, a limituje prípustné prostriedky a metódy vedenia vojny," uviedlo v spoločnom vyhlásení 11 odborníkov OSN, medzi ktorými bola aj osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva na palestínskych územiach Francesca Albaneseová.

"Izrael namiesto dodržiavania týchto pravidiel otvorene opakovanie porušuje medzinárodné právo a opäť spôsobuje maximálne utrpenie civilistom na okupovanom palestínskom území a mimo neho," pokračovali odborníci. "Izrael naďalej nie je vystavený žiadnym skutočným dôsledkom, najmä vďaka ochrane, ktorú mu poskytujú jeho spojenci," uviedli.

Pokračujúcu beztrestnosť Izraela označili za nebezpečný signál s tým, že Izrael a jeho vedúci predstavitelia sa musia zodpovedať za svoje činy.

Odborníci poukázali na údajné izraelské zločiny proti ľudskosti "vrátane vrážd, mučenia, sexuálneho násilia a opakovaného núteného vysídľovania rovnajúceho sa násilnému presunu". Poukázali aj na údajné vojnové zločiny vrátane "nerozlišujúcich útokov na civilistov a civilné objekty... používanie hladu ako vojnovej zbrane a kolektívne tresty".

Civilisti sú podľa týchto odborníkov chránenými osobami a podľa medzinárodného práva nepredstavujú vojenské ciele. "Činy zamerané na ich úplné či čiastočné zničenie sú genocídou," vyhlásili a vyzvali na urýchlené, nezávislé a dôkladné vyšetrovanie týchto údajných porušení medzinárodného práva.

Za znepokojujúcu považujú situáciu na severe Pásma Gazy, kde Izrael od októbra zintenzívnil svoje operácie. "Zdá sa, že cieľom tohto obliehania spolu s rozširujúcimi sa príkazmi na evakuáciu je trvalé vysídlenie miestneho obyvateľstva, ktoré je predzvesťou anexie Pásma Gazy," dodali odborníci.