Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 14. jún 2025Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Izrael v sobotu v noci bombardoval južný Bejrút

Muž sa pozerá ako dym stúpa z miesta izraelského leteckého útoku v štvrti Dahíjeh na južnom predmestí Bejrútu 6. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Izrael ako cieľ svojich útokov voči Hizballáhu uvádza snahu dosiahnuť, aby sa sever Izraela stal bezpečným pre návrat vysídlencov, ktorí sa odtiaľ evakuovali po vypuknutí vojny v Pásme Gazy.

Bejrút 6. októbra (TASR) - Ťažké boje medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh charakterizovali situáciu na bojisku v sobotu večer. Iránom podporovaný Hizballáh vypálil na Izrael 130 rakiet a Izrael pokračoval v útokoch na ciele v Libanone. TASR informuje podľa správ agentúr DPA a Reuters.

Podľa reportérov oboch agentúr, v noci zo soboty na nedeľu zasiahli južné predmestia Bejrútu masívne, po sebe idúce údery a takmer 30 minút vyvolávali červené a biele záblesky viditeľné zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

Izraelské obranné sily (IDF) informovali, že bombardujú "teroristické ciele" v oblasti hlavného mesta Bejrút, pričom neuviedli žiadne podrobnosti.

Podľa izraelskej armády šiitské milície opäť intenzívne ostreľovali Izrael, pričom identifikovali približne 30 rakiet, ktoré sa dostali na izraelské územie z Libanonu. Niektoré rakety boli zachytené, iné spadli v oblasti.

IDF uviedli, že budú pokračovať v útokoch na ciele v Libanone v snahe oslabiť Hizballáh a zatlačiť ho späť od hraníc. Izraelské pozemné jednotky zničili ďalšie tunely patriace Hizballáhu a sklady zbraní v južnom Libanone.

Izrael ako cieľ svojich útokov voči Hizballáhu uvádza snahu dosiahnuť, aby sa sever Izraela stal bezpečným pre návrat vysídlencov, ktorí sa odtiaľ evakuovali po vypuknutí vojny v Pásme Gazy. Armáda krajiny pritom výrazne zintenzívnila svoje operácie v pohraničí s Libanonom od 23. septembra.

Podľa údajov agentúry AFP z oficiálnych zdrojov si táto eskalácia v Libanone vyžiadala už viac ako 1110 obetí na životoch. OSN informovala, že pred bojmi boli nútení utiecť už státisíce ľudí.

Slováci na ME 21 prehrali s Talianmi a prišli o šancu na postup

Taliani sú po dvoch stretnutiach stopercentní a so šiestimi bodmi im v tabuľke patrí druhá priečka za Španielskom.

- Slovenskí futbaloví reprezentanti budú chýbať vo štvrťfinále ME hráčov do 21 rokov. Na domácom šampionáte prehrali aj svoj druhý zápas A-skupiny, keď na Štadióne Antona Malatinského v Trnave podľahli rovesníkom z Talianska 0:1.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ukrajinské sily znovu dobyli dedinu Andrijivka v Sumskej oblasti na severovýchode krajiny v rámci snahy vytlačiť z tohto regiónu ruské sily.

- Volejbalistky Slovenska neuspeli v piatom zápase Zlatej Európskej ligy, na turnaji v poľskom Radome prehrali s obhajkyňami celkového triumfu Švédkami 0:3 na sety.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval pred ničivou vojnou medzi Izraelom a Iránom, ktorá by mohla vyvolať utečeneckú krízu.

- Futbalisti Španielska zvíťazili na majstrovstvách Európy do 21 rokov v „slovenskej“ A-skupine nad Rumunskom 2:1.

- Británia presúva na Blízky východ ďalšie vojenské prostriedky vrátane bojových lietadiel, aby v prípade potreby poskytovali podporu po celom regióne.

- Víťazom posledného tréningu na Veľkú cenu Kanady, desiateho podujatia seriálu majstrovstiev sveta F1, sa stal časom 1:11,799 minúty Brit Lando Norris na McLarene.

- Slovenský windsurfista Patrik Pollák získal striebro na majstrovstvách sveta v Raceboarde na Veľkej Domaši - Holčíkovce.

- Nové kolo rokovaní Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa mali konať v nedeľu, bolo zrušené. Oznámil to ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Búsajdí.

- Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Obaja lídri hovorili o konflikte medzi Izraelom a Iránom, ako aj o úsilí na urovnanie konfliktu na Ukrajine.

- Bývalý švajčiarsky tenista Roger Federer odmával štartovacou vlajkou začiatok 93. ročníka legendárnych motoristických pretekov 24 hodín Le Mans.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že izraelské útoky na Irán vrátili jeho jadrový program späť, a to možno o celé roky.

- Neznámy útočník skoro ráno strieľal na dvoch vysokopostavených politikov štátu Minnesota, pričom zabil členku štátnej Snemovne reprezentantov a jej manžela a poranil tamojšieho senátora.

- Francúzsko sprísňuje bezpečnostné opatrenia na svojom území vrátane oblastí v okolí židovských a amerických objektov.

- Planetárium Praha sa po dvoch rokoch rekonštrukcií znovu otvorilo pre verejnosť. Výsledkom modernizácie je plne digitálne LED planetárium s najväčšou LED kopulou svojho druhu na svete.

- Pokračovať v iránsko-amerických rozhovoroch by bolo neopodstatnené, pokým Izrael naďalej vykonáva útoky na Irán. Podľa štátnych médií to uviedol iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

- Slovinský cyklista Tadej Pogačar triumfoval aj v siedmej etape 77. ročníka pretekov Criterium du Dauphine a upevnil si pozíciu na čele celkového poradia.

- Ruský jadrový gigant Rosatom povedie výstavbu prvej atómovej elektrárne v Kazachstane. Astana je pritom najväčším producentom uránu na svete, uviedli úrady v stredoázijskej krajine.

- Izraelská armáda popoludní oznámila, že uskutočňuje ďalšie útoky na viacero lokalít v Iráne, ktorými pokračovala v operácii proti vojenským a jadrovým objektom v islamskej republike.

- Areál termálneho kúpaliska Vadaš v Štúrove bude od nedele (15. 6.) do pondelka (16. 6.) vrátane zatvorený z dôvodu preventívnych opatrení.