Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Izrael zakázal múr medzi arabskou a židovskou časťou Jeruzalema

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Väčšia časť izraelského kabinetu namietala proti múru, pretože nechceli, aby východný Jeruzalem pôsobil dojmom rozdeleného mesta. Výstavbu múra vnímali aj ako kapituláciu pre terorizmom.

Jeruzalem 19. októbra (TASR) - Radnica v izraelskom Tel Avive až do odvolania zakázala prítomnosť upratovačov v školách v čase, keď sa tam ešte nachádzajú ich žiaci. Ako dôvod uviedla obavy z možného teroristického útoku.

Zákaz sa vzťahuje rovnako na arabských i nearabských zamestnancov. Väčšina nepedagogických zamestnancov v izraelských školách sú práve Arabi. Tí tvoria asi 17,5 percenta obyvateľstva židovského štátu a sú väčšinou solidárni s Palestínčanmi, preto v súčasnej vyhrotenej situácii predstavujú potenciálne riziko.

Ako dnes informoval izraelský spravodajský server Ynetnews, ďalším opatrením, ktoré malo chrániť izraelských civilistov, mal byť betónový múr vo východnom Jeruzaleme, oddeľujúci židovskú štvrť Armon Hanaciv od arabskej Džabal Mukaber.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však v nedeľu nariadil zrušiť tento pilotný projekt a zbúrať prvých asi 10 metrov z pôvodne zamýšľaného 300 metrov dlhého a päť metrov vysokého múru.

V septembri pritom vláda podporila návrh na vybudovanie dočasného betónového múru na citlivých miestach východného Jeruzalema. Ministri však tento návrh odobrili ešte pred tým, ako došlo k terajšej bezprecedentnej eskalácii násilia vo východnom Jeruzaleme a na Západnom brehu.

Väčšia časť ministrov v nedeľu namietala proti pokračovaniu vo výstavbe múru, pretože nechceli, aby východný Jeruzalem pôsobil dojmom rozdeleného mesta. Výstavbu múra vnímali aj ako kapituláciu pre terorizmom. Namiesto toho navrhli prijať iné opatrenia. Proti bariéram sa búrila aj verejnosť.

Minister dopravy Jisrael Kac uviedol, že izraelské domy treba chrániť ofenzívnou akciou proti teroristom v arabskej štvrti Džabal Mukaber, nie opevňovaním židovskej štvrte Armon Hanaciv.

Kac preto žiadal od Netanjahua, aby vláda našla iné operatívne nástroje na ochranu izraelských civilistov, napríklad vyslanie posíl pre políciu či rozmiestnenie ostreľovačov na strechách domov vo štvrti Džabal Mukaber, ktorí by mohli rázne zasiahnuť proti vrhačom kameňov a zápalných fliaš.

Vlna násilností, ktoré v Izraeli a na palestínskych územiach vypukla 1. októbra, by mohla podľa niektorých analytikov prerásť do tretej palestínskej intifády.

Medzi najmenej 41 palestínskymi obeťami násilností a odvetných izraelských útokov sú aj viacerí páchatelia útokov nožom, ktorých terčom boli Izraelčania. Palestínske útoky, páchané najčastejšie nožom alebo strelnou zbraňou, si vyžiadali životy asi ôsmich Izraelčanov.