Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Japonci dočasne zaviedli poplatok za výstup na horu Fudži

Japonská posvätná hora Fudži Foto: TASR/AP

Vedenie oboch prefektúr uvádza, že takto získané financie budú použité v záujme ochrany a zachovania prírodného dedičstva.

Kófu 27. júla (TASR) - Prefektúry Jamanaši a Šizuoka, na ktorých území sa nachádza posvätná japonská hora Fudži, začali tento týždeň od turistov, ktorí sa rozhodli horu zdolať, vyberať dobrovoľný 1000-jenový vstupný poplatok (približne 7,5 eura). Uviedla to vo svojom vysielaní japonská televízia NHK.

Vedenie oboch prefektúr uvádza, že takto získané financie budú použité v záujme ochrany a zachovania prírodného dedičstva. Prefektúry týmto spôsobom reagujú na obavy, že nedávny zápis hory Fudži do zoznamu svetového dedičstva UNESCO by sa mohol vzhľadom na potenciálne sa zvyšujúci počet turistov negatívne pretaviť do zhoršenia životného prostredia na jej území.

Aj keď je poplatok dobrovoľný, už prvý deň akcie (25. júla) sa pri pokladniciach pred samotným výstupom na 3776 metrov vysokú sopku zastavovali davy turistov. Ľudia môžu prispievať do 3. augusta počas skúšobného výberu poplatku.

Turisti sa okrem toho môžu zapojiť do ankety a jednoducho tak vyjadriť svoj názor, či bude takýto poplatok zmysluplný a či je jeho výška adekvátna. Táto iniciatíva má za úlohu zistiť, nakoľko by boli turisti ochotní formou takéhoto poplatku prispievať na zachovanie životného prostredia v okolí Fudži-san. Oficiálne sa má výber naostro spustiť na budúci rok.

Úradníci poverení vyberaním poplatku už od štvrtku oslovujú turistov na začiatku všetkých horských chodníkov na úpätí hory tabuľkami s nápismi výlučne v japončine. Nemalý počet zahraničných turistov tak prebiehajúcu akciu ani nezaregistruje, čo sa môže prejaviť na relevancii štatistických údajov, ktoré si úrady od skúšobného výberu poplatku sľubujú.