Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Japonského novinára a filmára odsúdili v Mjanmarsku na ďalšie tri roky

Na archívnej snímke z 3. augusta 2022 fotografia japonského novinára Tórua Kubotu, ktorý bol v júli zatknutý za natáčanie protivládneho protestu v mjanmarskom meste Rangún, je pripevnená na obrus stola v tlačovom stredisku v Tokiu. Foto: TASR/AP

Kubotu (26), ktorý v minulosti natočil dokumenty o moslimskej menšine Rohingov či etnických problémoch Mjanmarska, zatkla mjanmarská polícia 30. júla v Rangúne, keď tam pokrýval protivládny protest.

Tokio/Rangún 12. októbra (TASR) - Japonského novinára a dokumentaristu Tórua Kubotu odsúdili v stredu v Mjanmarsku na ďalšie tri roky väzenia za porušenie imigračných zákonov. Za mrežami má tak stráviť – po minulotýždňovom usvedčení z iných obvinení – dovedna desať rokov. Informuje TASR podľa správy agentúry Reuters, odvolávajúcej sa na predstaviteľa japonskej vlády.

Kubotu (26), ktorý v minulosti natočil dokumenty o moslimskej menšine Rohingov či etnických problémoch Mjanmarska, zatkla mjanmarská polícia 30. júla v Rangúne, keď tam pokrýval protivládny protest.

Minulý týždeň ho odsúdili na sedem rokov väzenia za porušenie zákona o elektronickej komunikácii a na tri roky za podnecovanie vzbury, pričom tieto dva tresty si mal odpykať súbežne, priblížil predstaviteľ japonského ministerstva zahraničných vecí. Spolu s najnovším odsúdením sa mu tak celková dĺžka väzenia predĺžila na desať rokov.

"Japonská vláda bude aj naďalej žiadať mjanmarskú stranu o skoré prepustenie pána Kubotu," povedal citovaný predstaviteľ japonského rezortu diplomacie.

Mjanmarská junta sa dosiaľ k rozsudku nevyjadrila. Bežne však tvrdí, že mjanmarské súdy sú nezávislé a s obvinenými sa konajú riadne procesy.

Vlna protestov v Mjanmarsku sa začala po prevrate z 1. februára 2021, keď armáda zvrhla civilnú vládu a prevzala v krajine moc. Junta uväznila členov vlády vrátane faktickej premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Mjina. Armáda puč zdôvodnila údajnými volebnými podvodmi vo voľbách z novembra 2020, v ktorých zvíťazila Národná liga za demokraciu (NLD).

Junta po prevrate tvrdo zasiahla aj voči médiám. Agentúra AP približuje, že dodnes tam odobrali licenciu na vysielanie prinajmenšom 12 médiám a zatknutých bolo najmenej 142 novinárov, z ktorých 54 je stále za mrežami. Väčšina z nich je obvinená z podnecovania vzbury, a to údajným vyvolávaním strachu, šírením nepravdivých správ a protivládnou agitáciou.