Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Japonsko a krajiny ASEAN sa dohodli na posilnení spolupráce

Japonský premiér Fumio Kišida (vpravo) a malajzijský premiér Anwar Ibrahim si podávajú ruky pred bilaterálnym stretnutím. Foto: TASR/AP

Krajiny chcú posilniť spoluprácu medzi pobrežnými strážami i dôležitými agentúrami na presadzovania práva.

Tokio 17. decembra (TASR) - Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) a Japonsko sa v nedeľu dohodli na posilnení dialógu a námornej bezpečnostnej spolupráce. Vypláva to z ich spoločného vyhlásenia zverejneného po ich spoločnom summite v Tokiu, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Japonsko a ASEAN sa dohodli na posilnení dialógu a spolupráce pri udržovaní námornej bezpečnosti a poriadku založeného okrem iného na zásadách slobody a bezpečnosti námornej plavby, preletov lietadiel a neobmedzeného obchodu, uvádza sa vo vyhlásení.

Krajiny chcú tiež posilniť spoluprácu medzi pobrežnými strážami i dôležitými agentúrami na presadzovania práva. Okrem toho chcú zaistiť vyriešenie sporov mierovou cestou.

Summit Japonska a krajín ASEAN sa konal v čase narastajúcej asertivity Číny v regióne. Peking si totiž robí nároky na takmer celé Juhočínske more, cez ktoré vedú dôležité námorné trasy. Čína sa snaží presadzovať svoje nároky rozmiestňovaním lodí v regióne a inými spôsobmi, čo hnevá okolité krajiny i Spojené štáty.

Japonsko je spojencom USA a s Čínou vedie taktiež niekoľko územných i iných sporov. V poslednom období pritom Tokio navyšuje svoje výdavky na obranu a rozširuje bezpečnostnú spoluprácu s krajinami po celom ázijskom tichomorskom regióne.

V sobotu Japonsko napríklad ohlásilo prehĺbenie vzťahov s Malajziou, ktorej poskytne 400 miliónov jenov (2,5 miliónov eur) na zaobstaranie "sledovacích zariadení a systémov včasného varovania".

Okrem toho súhlasilo Tokio v novembri s tým, že pomôže Filipínam zaobstarať plavidlá pre pobrežnú stráž a dodá im radarové systémy. Filipíny a Japonsko okrem toho rokujú aj možnosti vzájomného vysielania vojakov na svoje územia.

Japonsko v stredu vyjadrilo "vážne znepokojenie" nad nedávnou konfrontáciou medzi filipínskymi a čínskymi plavidlami, pri ktorej prišlo ku kolízii a čínske lode použili aj vodné delo. Tokio dodalo, že sa "stotožňuje s filipínskymi dlhodobými výhradami voči nezákonným námorným nárokom, militarizáciou, nátlakovými aktivitami a hrozbou použitia sily v Juhočínskom mori".