Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Japonsko a Thajsko podpísali bezpečnostnú dohodu

Na snímke vľavo japonský premiér Fumio Kišida a thajský premiér Prajut Čan-o-ča počas tlačovej konferencie po stretnutí v Bangkoku 2. mája 2022. Foto: TASR/AP

Lídri oboch krajín rokovali taktiež o zlepšení dodávateľských reťazcov a vypracovaní päťročného hospodárskeho partnerstva.

Bangkok 2. mája (TASR) - Japonsko a Thajsko v pondelok predstavili novú bezpečnostnú dohodu a plány na posilnenie ekonomických vzťahov. Dohodu podpísali japonský premiér Fumio Kišida a jeho thajský náprotivok Prajutch Čan-Oča. Informuje o tom TASR na základe správ agentúry Reuters a Kyodo News.

Bezpečnostná dohoda má uľahčiť transfery vojenskej techniky a technológií z Japonska do Thajska. Bangkok v súčasnosti disponuje jednou z najväčších a najlepšie vyzbrojených armád v regióne a má dlhodobé väzby na americké ozbrojené sily. Podrobnosti dohody nezverejnili.

Lídri oboch krajín rokovali taktiež o zlepšení dodávateľských reťazcov a vypracovaní päťročného hospodárskeho partnerstva. Japonsko je v súčasnosti najväčším investorom v Thajsku.
Na snímke vpravo japonský premiér Fumio Kišida a vľavo thajský premiér Prajut Čan-o-ča počas prehliadky čestnej stráže v rámci uvítacieho ceremoniálu v Bangkoku 2. mája 2022.
Foto: TASR/AP

Juhovýchodná Ázia je pre Tokio dôležitá už niekoľko desaťročí. V tomto regióne pôsobia veľké japonské priemyselné spoločnosti vrátane automobiliek či výrobcov elektroniky. V juhovýchodnej Ázii súperia o vplyv Spojené štáty a Čína, ktorá je najväčším obchodným partnerom tohto regiónu.

Kišida počas trojdňovej pracovnej cesty navštívil okrem Thajska aj Vietnam a Indonéziu. Japonský premiér ako líder jediného ázijského člena skupiny G7 diskutoval s lídrami týchto krajín o rusko-ukrajinskom konflikte. Z krajín juhovýchodnej Ázie sa k sankciám Západu voči Moskve pridal len Singapur. Deväť štátov tohto regiónu však v marci podporilo rezolúciu OSN o odsúdení ruskej vojenskej invázie.
Na snímke vľavo japonský premiér Fumio Kišida a thajský premiér Prajut Čan-o-ča počas stretnutia v Bangkoku 2. mája 2022.
Foto: TASR/AP

"S premiérom Prajutchom sme sa zhodli na tom, že v žiadnom regióne by sa nemalo tolerovať porušovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti či jednostranné zmeny statusu quo vojenskou silou," dodal Kišida.