Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Japonsko nesúhlasí s verdiktom vyneseným v kauze sexuálnych otrokýň

Na snímke portréty bývalých juhokórejských sexuálnych otrokýň japonských vojakov neďaleko japonského veľvyslanectva 8. januára 2021 v Soule. Foto: TASR/AP

Juhokórejský súd obvinil Japonsko zo sexuálneho otrokárčenia počas druhej svetovej vojny.

Soul/Tokio 8. januára (TASR) – Juhokórejský súd v piatok nariadil japonskej vláde vyplatiť odškodnenie 12 sexuálnym otrokyniam z čias druhej svetovej vojny alebo ich rodinám. Ako uviedla agentúra AFP, ide o bezprecedentné rozhodnutie, ktoré okamžite vyvolalo protesty Tokia.

Okresný súd v Soule v piatok rozhodol, že Japonsko by malo obetiam vyplatiť po 100 miliónov wonov (po 74.000 eur).

Podľa AFP ide o prvý civilný právny spor, ktorý sa vedie v Južnej Kórei proti Japonsku vo veci juhokórejských žien, ktoré boli pred druhou svetovou vojnou a počas nej donútené k prostitúcii v japonských armádnych nevestincoch. Eufemisticky boli označované za ženy-utešiteľky.

Podľa historikov bolo k prostitúcii v japonských armádnych nevestincoch prinútených až 200 000 žien, prevažne z Kórejského polostrova a z Číny.

Rozsudok súdu bol vynesený napriek zmluve o normalizácii vzťahov medzi oboma krajinami z roku 1965, ktorá vyhlásila vzájomné nároky medzi štátmi a ich štátnymi príslušníkmi za urovnané. Súd však v piatok deklaroval, že za systém žien-utešiteliek bolo zodpovedné cisárske Japonsko.

„Žalobkyne boli v mladom veku – ako tínedžerky alebo mladé ženy okolo dvadsiatky – opakovane zneužívané," uvádza sa vo vyhlásení súdu. „Išlo o protiprávny akt proti ľudskosti a obžalovaný je povinný nahradiť obetiam ich psychické utrpenie," deklaroval súd.

Tokio odsúdilo toto súdne rozhodnutie ako porušenie medzinárodného práva a na protest si predvolalo veľvyslanca Južnej Kórey, pričom na tomto stretnutí žiadalo v tejto záležitosti intervenciu juhokórejskej vlády.

Súdny proces v tejto kauze sa začal pred ôsmimi rokmi a vynesenia rozsudku sa dožilo len päť z pôvodných žalobcov, ostatných nahradili členovia ich rodín.

Japonská vláda popiera, že nesie priamu zodpovednosť za tieto vojnové zločiny, a trvá na tom, že obete boli naverbované civilistami a že vojenské verejné domy boli prevádzkované komerčne.

Kim Dae-wol, ktorá sa stará o obete, uviedla, že reparácie pre ne nie sú zásadným problémom. Vysvetlila, že si namiesto toho želajú, aby japonská vláda informovala svojich občanov o zverstvách, ktorých sa dopustila.