Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Japonsko si pripomenulo 70. výročie kapitulácie v 2. svetovej vojne

Japonský muž, oblečený v tradičnej uniforme, pochoduje počas spomienky na kapituláciu Japonska v druhej svetovej vojne v sobotu, 15. augusta 2015. Foto: TASR/AP

Pri tejto príležitosti vyjadril Hirohitov syn, 81-ročný cisár Akihito, hlbokú ľútosť za činy svojej krajiny v minulosti, a vieru, že takáto tragédia sa nikdy nezopakuje.

Tokio 15. augusta (TASR) - Japonsko si dnes pripomenulo 70. výročie svojej kapitulácie v druhej svetovej vojne. Spomienka v Tokiu sa začala na poludnie miestneho času minútou ticha, teda v momente, keď cisár Hirohito 15. augusta 1945 v rozhlase oznámil kapituláciu Japonska.

Pri tejto príležitosti vyjadril Hirohitov syn, 81-ročný cisár Akihito, "hlbokú ľútosť" za činy svojej krajiny v minulosti, a vieru, že takáto tragédia "sa nikdy nezopakuje". Spoločne s obyvateľmi Japonska vyslovuje "úprimný smútok nad tými, ktorí padli v boji, a modlí sa za budúce smerovanie Japonska a svetový mier."



Japonský premiér Šinzó Abe vystúpil už v piatok s prejavom, v ktorom okrem iného povedal, že doterajšie "úprimné ospravedlnenia sa" jeho krajiny za zločiny spáchané počas vojny zostávajú v platnosti, opätovne sa však neospravedlnil.

Abe vo svojom 25-minútovom prejave vyjadril "hlboký smútok" nad všetkými obeťami tejto vojny, pričom pripustil, že Japonsko vtedy spôsobilo "nesmierne škody a utrpenie" nevinných ľudí.

Premiérovo vyhlásenie pozorne sledovali susedné štáty, najmä Južná Kórea a Čína. Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje ho pri príležitosti dnešného 35. výročia ukončenia japonskej okupácie Kórejského polostrova označila za nedostatočné. Abe podľa nej môže získať dôveru susedných štátov len "serióznymi činmi".

Čínska štátna tlačová agentúra Sinchua uviedla, že Abeho ospravedlnenie bolo "zriedené" a nedosahuje úroveň prejavu premiéra Tomiičiho Murajamu z roku 1995, ktorý "odvážne a úprimne" hovoril o japonskej vojnovej minulosti.

Abe dnes neprišiel do kontroverznej svätyne Jasukuni, kde je medzi 2,5 miliónmi vojnových obetí uctievaných aj 14 odsúdených vojnových zločincov, zaslal však do nej obetný dar. Namiesto toho sa modlil a položil veniec na cintoríne, kde sú pochovaní neznámi vojaci.

Svätyňu v centre Tokia však navštívili dvaja ministri japonskej vlády a oddelene aj skupina asi 60 poslancov. Tí povedali, že iba chcú vzdať úctu tým, ktorí obetovali životy za svoju krajinu.