Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Japonsko, USA a Južná Kórea sa dohodli na posilnení tlaku voči KĽDR

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Diplomati z tejto trojice krajín sa stretli len dva dni po tom, ako šéf amerických spravodajských služieb James Clapper verejne označil takýto cieľ - denuklearizáciu KĽDR - za stratený prípad.

Tokio 27. októbra (TASR) - Predstavitelia Japonska, Spojených štátov a Južnej Kórey sa dnes zhodli na posilnení tlaku na Severnú Kóreu v rámci cieľa presvedčiť tento komunistický štát, aby sa vzdal jadrových zbraní. Informovala o tom agentúra AP.

Diplomati z tejto trojice krajín sa stretli len dva dni po tom, ako šéf amerických spravodajských služieb James Clapper verejne označil takýto cieľ - denuklearizáciu KĽDR - za "stratený prípad". Podľa jeho slov možno v najlepšom prípade dúfať v obmedzenie nukleárnych kapacít Severnej Kórey.

Zástupcovia ministrov zahraničných vecí na rozhovoroch v Tokiu zdôraznili, že Severná Kórea v súčasnosti predstavuje novú úroveň hrozby, čo si vyžaduje širší medzinárodný tlak a prísnejšie sankcie.

Námestník šéfa diplomacie USA Antony Blinken po stretnutí s kolegami z Japonska a Južnej Kórey povedal, že politika týchto krajín voči Pchjongjangu sa nemení.

"Nebudeme akceptovať Severnú Kóreu ako jadrový štát, nebudeme akceptovať, že Severná Kórea vlastní jadrové zbrane, bodka," povedal Blinken. "Sústreďujeme sa na zvýšenie tlaku na Severnú Kóreu s jedným zámerom: priviesť ju späť k rokovaciemu stolu. Denuklearizácia. To je cieľ."

Námestník japonského ministra zahraničných vecí Šinsuke Sugijama, hostiteľ dnešných rozhovorov, poukázal na nedávne jadrové a raketové skúšky KĽDR ako na dôkaz, že jej potenciál v tejto oblasti dosiahol novú úroveň hrozby. "Musíme reagovať inak ako v minulosti," vyhlásil.

Politici však neposkytli bližšie podrobnosti o plánoch - okrem konštatovania, že sa pripravujú nové sankcie na úrovni OSN a možné dodatočné samostatné opatrenia uvedenej trojice krajín.