Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Japonsko si pripomína druhé výročie ničivého zemetrasenia a cunami

Foto: TASR/AP

Prírodná katastrofa si podľa oficiálnych údajov vyžiadala 18.549 mŕtvych a nezvestných. Čiastočne alebo úplne bolo zničených asi 380.000 budov.

Tokio 11. marca (TASR) - Japonsko si dnes pripomína druhé výročie ničivého zemetrasenia a vĺn cunami, ktoré si vyžiadali takmer 19.000 mŕtvych a nezvestných a spôsobili rozsiahly únik rádioaktivity z elektrárne Fukušima-I.

Japonský premiér Šinzó Abe zverejnil na internete video, v ktorom okrem iného uviedol: "Ľudia v postihnutých oblastiach stále potrebujú pomoc. Pomoc môže byť rôzna - dobrovoľníctvo, peňažné dary, turistika, nákup tovarov vyrobených v týchto oblastiach. Kým do postihnutých oblastí nepríde jar, nepríde tento rok ani do Japonska," citovala Abeho ruská agentúra RIA Novosti.

Katastrofa si vyžiadala takmer 19.000 obetí a ďalších 315.000 ľudí museli evakuovať vrátane obyvateľov, ktorí museli ujsť pred unikajúcou radiáciou zo zdevastovanej jadrovej elektrárne Fukušima.

Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 postihlo severozápadnú časť Japonska a vyvolalo až 30-metrové vlny cunami, ktoré zmietli domy aj s ich obyvateľmi v pobrežnej oblasti.

Vlny vysoké 13 metrov zasiahli aj elektráreň Fukušima-I. severne od hlavného mesta Tokio, čím vyradili z prevádzky hlavného zásobovateľa elektrinou. Tri reaktory elektrárne sa v dôsledku poruchy chladiaceho systému roztavili. Išlo o najväčšiu jadrovú katastrofu na svete od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyli z roku 1986.

Spomienkové podujatia na postihnutom severovýchodnom pobreží, v metropole Tokio a ďalších oblastiach krajiny sa začali o 06.46 h SEČ. Presne o tomto čase došlo pred dvoma rokmi k silnému podmorskému zemetraseniu.

Rekonštrukcia a prestavba v postihnutom regióne, ktorý trpí stagnujúcim priemyslom a starnúcim obyvateľstvom, je dva roky po katastrofe neistá. Takmer 300.000 ľudí stále žije v dočasných domovoch, poznamenáva Reuters.

Na kombosnímke hore ničivá prílivová vlna cunami sa valí na obytnú zónu 11. marca 2011 v japonskom Natori v prefektúre Mijagi, dole to isté miesto 6. marca 2013.
Foto: TASR/AP


Na ceremónii v hlavnom meste Japonska sa zúčastní aj cisársky pár spolu s prermiérom Abem a členmi jeho vlády.

Japonsko dva roky po zemetrasení a cunami




V sobotu protestovali tisíce ľudí v jednom z tokijských parkov proti zámerom vlády, ktorá chce obnoviť prevádzku odstavených jadrových reaktorov a zvažuje výstavbu ďalších. Jej zámery šokovali Japoncov, ktorí sa po havárii vo Fukušime zaktivizovali a prakticky každý piatok sa stretávajú na priestranstve za budovou parlamentu, aby upozorňovali na problémy súvisiace s využívaním jadrovej energie.

Japonsko rok po ničivom zemetrasení a cunami





Dva roky po katastrofe žije mimo svojho domova približne 315.000 Japoncov, z nich asi 150.000 evakuovali z oblastí postihnutých rádioaktívnym zamorením. Prírodná katastrofa si podľa oficiálnych údajov vyžiadala 18.549 mŕtvych a nezvestných. Čiastočne alebo úplne bolo zničených asi 380.000 budov. Odhaduje sa, že iba likvidácia jadrovej nehody, vrátane kompletnej demontáže reaktorov vo Fukušime-I, bude trvať asi 40 rokov.

Cunami v Japonsku 11. marca 2011