Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Zahraničie

Japonský premiér sa ospravedlnil obetiam nútenej sterilizácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Táto temná kapitola japonskej histórie sa opäť dostala do centra pozornosti v roku 2018.

Tokio 17. júla (TASR) - Japonský premiér Fumio Kišida sa v stredu ospravedlnil obetiam už neplatného eugenického zákona, na základe ktorého v rokoch 1948 – 1996 násilne sterilizovali tisíce ľudí. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

"Zodpovednosť vlády ako vykonávateľa eugenického zákona je mimoriadne veľká. V mene vlády sa úprimne ospravedlňujem," povedal Kišida vo svojej kancelárii v Tokiu a poklonil sa skupine obetí.

Kišida tiež prisľúbil, že prijme nové opatrenia na zabezpečenie toho, aby obete dostali ďalšie odškodnenie k platbe z roku 2019 vo výške 3,2 milióna jenov (približne 19.000 eur), ktorá bola podľa aktivistov príliš nízka.

Ospravedlnenie nasleduje po rozhodnutí japonského najvyššieho súdu z 3. júla, podľa ktorého je zákon protiústavný a 20-ročná premlčacia lehota, ktorá bráni niektorým obetiam získať odškodnenie, sa nemôže uplatňovať.

Vláda, ktorá sa v roku 2019 ospravedlnila, priznáva, že na základe zákona, ktorého cieľom bolo "zabrániť vytváraniu nekvalitných potomkov", násilne sterilizovali približne 16.500 ľudí vrátane osôb s mentálnym alebo fyzickým postihnutím.

Ďalších 8500 ľudí podstúpilo sterilizáciu so svojím súhlasom, hoci právnici tvrdia, že pravdepodobne išlo o de facto nútené zákroky vzhľadom na nátlak, ktorému boli jednotlivci vystavení.

Vo vládnom oznámení z roku 1953 sa uvádza, že pri operáciách sa môžu použiť fyzické obmedzenia, anestézia a dokonca "podvod".

Táto temná kapitola japonskej histórie sa opäť dostala do centra pozornosti v roku 2018, keď žena šesťdesiatnička zažalovala vládu za zákrok, ktorý podstúpila vo veku 15 rokov, čím sa otvorila brána pre podobné žaloby.

V nadväznosti na rozhodnutie najvyššieho súdu začala nestranná skupina zákonodarcov študovať nové odškodnenie s cieľom predložiť právne predpisy v parlamente ešte tento rok.