Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Japonský premiér vyzval krajiny s jadrovým arzenálom na zodpovednosť

Fumio Kišida. Foto: TASR/AP

Japonský premiér sa vyslovil za podporu mierového využitia jadrovej energie, pričom aj v tejto oblasti je potrebné dbať na bezpečnosť.

NEW YORK 1. augusta (TASR) - Japonský premiér Fumio Kišida vyzval v pondelok krajiny s jadrovým arzenálom, aby sa správali "zodpovedne" v rámci úsilia o nešírenie jadrových zbraní. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Japonsko ako jediná krajina zažila v čase vojny útok jadrovými zbraňami. Japonský líder v pondelok varoval, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa globálne rozdiely prehlbujú.

"Svet sa obáva, že hrozba katastrofy spojenej s použitím jadrových zbraní sa opäť objavila. Je potrebné povedať, že cesta k svetu bez jadrových zbraní sa stala ešte zložitejšou," uviedol Kišida v príhovore na konferencii o plnení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT). Kišida je pritom prvým japonským lídrom, ktorý sa na tejto konferencii zúčastnil.

Premiérova rodina pochádza z Hirošimy, ktoré 6. augusta 1945 zničila atómová bomba. O tri dni neskôr bola ďalšia atómová bomba zhodená na Nagasaki. Japonský premiér preto poukázal najmä na dôležitosť úsilia spojeného s nešírením jadrových zbraní.

"Vyzývame všetky krajiny s jadrovým arzenálom, aby sa správali zodpovedne... Podporujeme rokovania o kontrole zbrojenia a obmedzení jadrových zbraní medzi Spojenými štátmi a Ruskom a aj podobné rokovania medzi Spojenými štátmi a Čínou," uviedol Kišida.

Podľa japonského premiéra je potrebné zlepšiť transparentnosť v súvislosti s jadrovými zbraňami a posilniť snahy o uzatváranie dohôd o ich nešírení. "Nagasaki musí byť posledným bombardovaným mestom," uviedol Kišida.

Japonský premiér sa vyslovil za podporu mierového využitia jadrovej energie, pričom aj v tejto oblasti je potrebné dbať na bezpečnosť, najmä po jadrovej nehode vo Fukušime v roku 2011. Kišida na konferencii oznámil aj založenie fondu, ktorý podporí vzdelávanie súčasnej mládeže o nebezpečí jadrových zbraní.