Japonec je pokladaný za jedného z najstarších pašerákov drog, odsúdených v Indonézii, kde platia mimoriadne prísne drogové zákony a kde pašerákov často popravujú.
Autor TASR
Pariaman 20. mája (TASR) - Sedemdesiattriročného Japonca Masarua Kawadu, ktorého podľa jeho vlastných slov klamstvom nahovorili, aby vzal tašku niekoho iného do lietadla smerujúceho do Indonézie, dnes na základe tvrdých zákonov o drogách odsúdili na doživotné väzenie za pašovanie metamfetamínu do tejto krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Kawadu (73) zatkli vlani v novembri na letisku Manangkabau v Padangu, hlavnom meste indonézskej provincie Západná Sumatra, keď colníci našli v jeho batožine 2,35 kilogramu kryštalického metamfetamínu.
Trojčlenná porota sudcov na okresnom súde v pobrežnom meste Pariaman v Západnej Sumatre uznala Japonca Kawadu za vinného a vyhlásila, že jeho skutok poškodil a podkopal boj vlády proti drogám.
"Nenašli sme žiadny dôvod na zmiernenie jeho trestu," uviedol predsedajúci sudca Jon Effreddi.
Prokurátori vyhlásili, že žiadali len 16-ročné väzenie pre Kawadu, starého otca dvoch vnúčat. Ten sa bránil, že niekto ho klamstvom nahovoril, aby vzal jeho tašku, a že nevedel, že nesie drogy. Jeho obhajca uviedol, že sa proti rozsudku odvolajú.
Podľa súdnych dokumentov sa vlani v novembri v Japonsku stretol s Kawadom muž, ktorý sa predstavil ako Edward Mark. Požiadal Japonca, aby odcestoval do Macaa - špeciálnej administratívnej oblasti Číny. Mark zaplatil aj za jeho letenky a ubytovanie a dal mu tiež 500 dolárov na výdavky na cestovné. Kým bol Kawada v Macau, stretol sa tam s Číňankou, ktorá ho požiadala, aby odniesol jej priateľovi tašku do indonézskeho Padangu.
Kawada, ktorý odletel z Macaa do Padangu cez Kuala Lumpur, povedal, že tašku skontroloval a nenašiel v nej nič podozrivé. Až pri prílete, keď ho colníci zatkli a zhabali mu drogy, si uvedomil, že niesol metamfetamín.
Japonec je pokladaný za jedného z najstarších pašerákov drog, odsúdených v Indonézii, kde platia mimoriadne prísne drogové zákony a kde pašerákov často popravujú. V cele smrti sa tam teraz nachádza vyše 130 ľudí, väčšinou za drogové trestné činy. Približne tretinu z týchto odsúdencov tvoria cudzinci.
Indonézia popravila tento rok 14 ľudí odsúdených za drogy, čo vyvolalo protesty a medzinárodné pobúrenie. Indonézia však tvrdí, že hrdelné tresty sú súčasťou jej boja v "núdzovej drogovej situácii".