Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Jemenskí povstalci tvrdia, že podnikli útok na Spojené arabské emiráty

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pri výbuchu cisterien zahynuli podľa polície traja ľudia - jeden občan Pakistanu a dvaja občania Indie -, a šiesti utrpeli zranenia, priblížila agentúra AP.

Saná 17. januára (TASR) - Jemenskí povstalci podľa vlastných slov zaútočili na Spojené arabské emiráty (SAE). Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s tým, že úrady SAE medzitým hlásili dva požiare v Abú Zabí, ktoré mohli spôsobiť drony.

Polícia v metropole SAE uviedla, že v priemyselnej oblasti neďaleko Abú Zabí vybuchli tri vozidlá s cisternami na pohonné látky a že na stavenisku v areáli medzinárodného letiska vypukol požiar.

Pri výbuchu cisterien zahynuli podľa polície traja ľudia - jeden občan Pakistanu a dvaja občania Indie -, a šiesti utrpeli zranenia, priblížila agentúra AP.

"Predbežné vyšetrovanie na oboch miestach odhalilo časti malého lietadla, možno dronu, ktorý mohol spôsobiť výbuch aj požiar, uviedla polície vo vyhlásení," informovala štátna agentúra WAM. Incidenty podľa polície nespôsobili "značné škody".

Hovorca Iránom podporovaných jemenských povstalcov v pondelok oznámil, že jeho skupina podnikla vojenskú operáciu "hlboko" na území SAE a dodal, že v priebehu niekoľkých hodín zverejní ďalšie podrobnosti.

Saudská Arábia spolu s ďalšími krajinami vrátane SAE podporila medzinárodne uznanú jemenskú vládu a od roku 2015 vojenskú ofenzívu voči tamojším povstalcom.

Jemenskí vzbúrenci už v posledných rokoch viackrát zaútočili, často za pomoci dronov, na s Jemenom susediacu Saudskú Arábiu a vyhrážali sa aj útokmi na neďaleké SAE, ležiace pri pobreží Perzského zálivu.

Občianska vojna v Jemene sa začala v roku 2014, keď Iránom podporovaní šiitskí povstalci – tzv. húsíovia – obsadili hlavné mesto Saná. V dôsledku konfliktu zahynuli desaťtisíce ľudí a milióny ďalších boli nútené opustiť svoje domovy. OSN označuje situáciu v Jemene za najväčšiu humanitárnu krízu súčasného sveta.