Katarský premiér vyjadril nádej, že dohoda "prispeje k trvalému prímeriu medzi oboma stranami."
"Dnes, po mnohých mesiacoch intenzívnej diplomacie Izrael a Hamas uzavreli prímerie a dohodu o rukojemníkoch. Táto dohoda zastaví boje v Gaze a poskytne mimoriadne potrebnú humanitárnu pomoc palestínskym civilistom," uvádza sa v stanovisku Bieleho domu.
V podobnom duchu sa vyjadril aj katarský premiér, ktorý vyjadril nádej, že dohoda "prispeje k trvalému prímeriu medzi oboma stranami." Podľa šejka Muhammada budú jej dodržiavanie monitorovať traja sprostredkovatelia dohody – USA, Egypt a Katar.
Podľa Bidena je dohoda výsledkom "extrémneho tlaku, ktorému bol Hamas vystavený" v spojení so "zmenami v regionálnej rovnováhe po prímerí v Libanone, ako aj oslabením Iránu a dôslednou prácou americkej diplomacie".
Biden na tlačovej konferencii vyzdvihol aj účasť členov administratívy nadchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa na rokovaniach. Podľa vlastných slov s Trumpom o dohode v Gaze "hovorili ako jeden tím".
Trump predtým dohodu na svojej sociálnej sieti Truth označil ako "veľkolepú" a uviedol, že sa mohla uskutočniť len vďaka jeho víťazstvu v novembrových prezidentských voľbách. "Moja administratíva sa bude usilovať o mier a rokovať o dohodách s cieľom zaistiť bezpečnosť všetkých Američanov a našich spojencov," napísal zvolený prezident.
Dohodu už potvrdil aj Hamas, ktorý uviedol, že je výsledkom "legendárnej nezlomnosti palestínskeho ľudu a statočného odporu v Pásme Gazy počas viac ako 15 mesiacov trvajúceho konfliktu".