Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Johnson o klíme: Ak lídri nebudú konať, civilizácia skončí v troskách

Na snímke britský premiér Boris Johnson navštívil Koloseum počas summitu G20 v Ríme v sobotu 30. októbra 2021. Foto: TASR/AP

Britský premiér sa chce pokúsiť od lídrov najväčších svetových ekonomík získať záväzky v oblasti znižovania emisií uhlíka.

Rím 30. októbra (TASR) - Britský premiér Boris Johnson v piatok vyhlásil, že ak svetoví lídri neprijmú opatrenia v boji proti klimatickej zmene, moderná civilizácia môže čoskoro ležať v troskách ako staroveký Rím. Novinárom to povedal na palube lietadla smerujúceho do talianskej metropoly, kde sa zúčastní víkendového summitu skupiny G20. Informovala o tom agentúra AP.

Johnson uviedol, že ruiny Večného mesta "sú dnes pre nás skvelou pripomienkou, že ľudstvo, civilizácia, spoločnosť môžu napredovať aj robiť kroky späť, a keď sa veci začnú kaziť, môžu sa kaziť mimoriadne rýchlo."
Na snímke sprava britský premiér Boris Johnson a taliansky premiér Mario Draghi spoločne pózujú pri príchode do konferenčného centra La Nuvola na summit G20 v Ríme v sobotu 30. októbra 2021.
Foto: TASR/AP

Britský premiér sa chce pokúsiť od lídrov najväčších svetových ekonomík získať záväzky v oblasti znižovania emisií uhlíka. Ku krajinám skupiny G20 patria aj najväčší svetoví producenti skleníkových plynov, ako Čína, Spojené štáty, India a Rusko.

Johnson bude naliehať na lídrov G20, aby konali rýchlejšie. Uviedol, že bohaté krajiny sveta, ktoré zbohatli vďaka využívaniu fosílnych palív, ktoré spôsobujú otepľovanie Zeme, musia znášať bremeno boja proti klimatickým zmenám.
Na snímke britský premiér Boris Johnson navštívil Koloseum počas summitu G20 v Ríme v sobotu 30. októbra 2021.
Foto: TASR/AP

Napriek tomu Johnson vyjadril pochybnosti, či klimatická konferencia OSN COP26, ktorá sa začína v nedeľu v škótskom Glasgowe, dosiahne svoj cieľ, ktorým je zaviazanie sa ku krokom potrebným na obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie.