Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Johnson: Vláda zvažuje prísnejšie tresty pre pašerákov migrantov

Na archívnej snímke britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Prísnejšie tresty, ktoré majú byť súčasťou vládneho balíka na boj proti nelegálnej migrácii do Británie, by mali byť zavedené od budúceho roka.

Londýn 1. marca (TASR) - Britská vláda zvažuje, že zavedie oveľa prísnejšie tresty pre pašerákov, ktorí cez Lamanšský prieliv prevážajú migrantov bez potrebných dokumentov. V pondelok to uviedol britský premiér Boris Johnson, ktorého citovala agentúra DPA.

"Je poburujúce, že títo gangstri, prevádzači ľudí, násilníci, stále ohrozujú životy ľudí tým, že vezmú od nich peniaze za to, že im pomôžu prekonať Lamanšský prieliv v nevyhovujúcich člnoch, riskujúc ich životy," povedal novinárom Johnson, ktorého vyjadrenie zverejnila britská tlačová agentúra PA Media.

"To, čo urobíme, je, že rozhodne a nemilosrdne sprísnime tresty pre každého, kto je zapojený do pašovania a obchodovania s ľuďmi cez Lamanšský prieliv," zdôraznil Johnson. Zároveň dodal, že britská vláda pri riešení tejto otázky spolupracuje s francúzskymi orgánmi.

Britský denník The Times s odvolaním sa na zdroj z prostredia tamojšej vlády v pondelok informoval, že britská ministerka vnútra Priti Patelová údajne plánuje zaviesť doživotné tresty odňatia slobody pre pašerákov nezákonných migrantov.

Prísnejšie tresty, ktoré majú byť súčasťou vládneho balíka na boj proti nelegálnej migrácii do Británie, by mali byť zavedené od budúceho roka, priblížil denník.

Najvyšší možný trest za tento trestný čin je v súčasnosti 14 rokov odňatia slobody, v priemere sú však pašeráci v Británii odsudzovaní na tri roky bezpodmienečne, približuje agentúra DPA.

Z údajov britského rezortu vnútra vyplýva, že vlani do zadržiavacích centier pre migrantov umiestnili 14.773 ľudí. V týchto zariadeniach utečenci a nelegálni migranti zostávajú dovtedy, kým im úrady neudelia povolenia na vstup do Británie alebo ich nedeportujú naspäť do ich rodnej krajiny. Najviac z nich pochádzalo z Iránu a Albánska.

Za posledné roky však Británia zaznamenáva pokles migrantov v zadržiavacích strediskách. V roku 2015 ich tam umiestnila viac ako 32.000. Zvýšil sa len počet prichádzajúcich z Eritrey, Sudánu a Sýrie, dopĺňa DPA.