Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Johnson vyzval Rusko na diplomatické riešenie situácie s Ukrajinou

Na archívnej snímke britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Putin poukázal na to, že ukrajinské jednotky v zóne konfliktu používajú ťažké zbrane a útočia bezpilotnými lietadlami, ktoré sú minskými dohodami zakázané.

Londýn/Moskva 13. decembra (TASR) - Britský premiér Boris Johnson v pondelok v telefonickom rozhovore apeloval na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby podnikol kroky na zmiernenia napätia na Ukrajine.

Kremeľ v súvislosti s telefonátom podľa agentúry Interfax informoval, že Johnson - podobne ako pred ním aj iní západní lídri - vyjadril znepokojenie nad rozsiahlymi presunmi ruských jednotiek v blízkosti ukrajinských hraníc. Podľa Kremľa Putin v tejto súvislosti poskytol svoj pohľad na súčasný vývoj okolo Ukrajiny.

Predložil napr. Johnsonovi konkrétne príklady "deštruktívnej línie Kyjeva" smerujúcej k narušeniu minských mierových dohôd.

Putin poukázal aj na to, že ukrajinské jednotky v zóne konfliktu používajú ťažké zbrane a útočia bezpilotnými lietadlami, ktoré sú minskými dohodami zakázané.

Ako uviedla agentúra Bloomberg, britský premiér počas rozhovoru vyjadril hlboké znepokojenie v súvislosti s hromadením ruských jednotiek na hranici s Ukrajinou.

Johnson "zopakoval, že je dôležité pracovať diplomatickou cestou na zmiernení napätia a identifikovaní trvalých riešení," uvádza sa vo vyhlásení britskej vlády.

Britský premiér zároveň zdôraznil záväzok Spojeného kráľovstva voči územnej celistvosti a suverenite Ukrajiny a varoval, že akékoľvek destabilizujúce konanie "by bolo strategickou chybou, ktorá by mala závažné dôsledky."

Kremeľ zároveň informoval, že Putin nastolil potrebu okamžite začať rokovania s cieľom vypracovať jasné dohody, ktoré vylúčia akékoľvek ďalšie rozširovanie NATO na východ.

Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin.
Foto: TASR/AP


Podľa Kremľa najnovšia kríza na Ukrajine sa odohráva na pozadí "aktívneho vojenského osvojovania si územia Ukrajiny" zo strany krajín NATO, čo Rusko vníma ako priamu hrozbu pre svoju bezpečnosť.

Agentúra AFP pripomenula, že k Johnsonovej intervencii došlo po dvojdňovom summite združenia G7, na ktorom zástupcovia členských krajín varovali Moskvu pred rozsiahlymi následkami, ak napadne Ukrajinu - bývalú republiku Sovietskeho zväzu.

Skupina G7, ktorú tvorí Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Spojené štáty, jednomyseľne odsúdila Rusko a v podobnom jazyku ho varovala pred vážnymi následkami, pričom naznačila, že ak Rusko bude ignorovať diplomatické riešenie krízy, na stole sú všetky možnosti, vrátane rozsiahlych politických a ekonomických sankcií.

Agentúra AFP poznamenala, že Londýn a Moskva sa len zriedka v priamom kontakte, odkedy Londýn po útoku chemickými zbraňami v anglickom meste Salisbury vyhostil desiatky ruských diplomatov.

Británia vtedy obvinila Rusko z pokusu o vraždu bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry, ktorý bol spáchaný v roku 2018 a údajne nervovoparalytickou látkou novičok.

Spojené kráľovstvo predtým obvinilo Kremeľ, že stál aj za smrťou iného bývalého ruského agenta, Alexandra Litvinenka, ktorý zomrel v roku 2006 na otravu ožiarením.