Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Juhokórejský parlament odhlasoval návrh na odvolanie prezidenta

Predseda juhokórejského parlamentu U Won-šik (uprostred) začína zasadnutie, na ktorom poslanci juhokórejského parlamentu budú hlasovať o druhom návrhu na odvolanie prezidenta Jun Sok-jola za vyhlásenie stanného práva v Soule v sobotu 14. decembra 2024. Foto: TASR/AP

Opozícia má 192 hlasov a v 300-člennom parlamente potrebovala dvojtretinovú väčšinu na začatie procesu odvolávania prezidenta z úradu.

Soul 14. decembra (TASR) - Juhokórejský parlament v sobotu odhlasoval návrh na impeachment (ústavnú obžalobu) prezidenta Jun Sok-jola za jeho neúspešný pokus o vyhlásenie stanného práva minulý týždeň. TASR ionformuje podľa agentúr AFP a Jonhap.

Opozícia má 192 hlasov a v 300-člennom parlamente potrebovala dvojtretinovú väčšinu na začatie procesu odvolávania prezidenta z úradu. Za hlasovalo 204 poslancov, 85 bolo proti, traja sa zdržali a osem hlasov bolo neplatných.

Juhokórejský parlament začal rokovať o procese impeachmentu po 16.00 h miestneho času (8.00 SEČ). Siedmi poslanci z Junovej konzervatívnej Ľudovej strany (PPP) už pred hlasovaním potvrdili, že proces odvolávania podporia. Prvý pokus schváliť odvolávanie minulú sobotu zlyhal po tom, čo takmer všetci poslanci PPP hlasovanie bojkotovali.

Druhý návrh na ústavnú obžalobu prezidenta predložila vo štvrtok hlavná opozičná Demokratická strana a päť ďalších menších strán. Obvinili prezidenta, že porušil ústavu a iné zákony vyhlásením stanného práva 3. decembra. Prezidentský dekrét o šesť hodín neskôr parlament zrušil väčšinou 190 hlasov.

Ústavný súd má v súčasnosti len šesť sudcov, takže ich rozhodnutie o ústavnej obžalobe musí byť jednomyseľné. Ak argumenty opozície potvrdí, Jun bude ako druhý juhokórejský prezident odvolaný. Prezidentka Park Kun-hje prišla o funkciu v roku 2017 pre korupciu, zneužitia moci a porušenie volebného zákona. V roku 2004 prezident Ro Mu-hjun pokus o impeachment ustál a ústavný súd ho vrátil do funkcie.

Ak by parlament proces ústavnej obžaloby neschválil, Jun by stále mohol čeliť "právnej zodpovednosti" podľa Trestného zákona za vyhlásenie stanného práva, povedal pre agentúru AFP Kim Hjun-jung z Ústavu práva Kórejskej univerzity.

Jun bude zbavený prezidentských povinností hneď po doručení uznesenia o impeachmente do jeho úradu. Prezidentské právomoci dočasne prevezme premiér Han Tok-su. Jun Sok-jol priaznivcom sľúbil, že bude za svoje zotrvanie vo funkcii bojovať a zopakoval svoje stále nepodložené tvrdenia, že opozícia je v spojení s komunistickými nepriateľmi zo Severnej Kórey.

Hlavná opozičná Demokratická strana v sobotu hlasovanie za impeachment označila za "jediný spôsob" ako "zachrániť ústavu, právny štát, demokraciu a budúcnosť Južnej Kórey". "Už nemôžeme znášať Junovo šialenstvo," povedala jedna z poslankýň.

Predstaviteľ polície v Soule odhadol, že pred parlamentom je najmenej 200.000 demonštrantov na podporu odvolania prezidenta.

"Ak Jun nebude dnes obvinený, vrátim sa na budúci týždeň," povedal jeden z demonštrantov krátko pred zlomovým hlasovaním. "Budem chodiť každý týždeň, kým sa to nestane," dodal.

Na inom mieste v Soule sa tisíce ďalších ľudí zhromaždili na podporu Juna, spievali vlastenecké piesne a mávali juhokórejskými a americkými vlajkami.

"Jun nemal inú možnosť, ako vyhlásiť stanné právo. Schvaľujem každé rozhodnutie, ktoré ako prezident urobil," povedal jeho podporovateľ pre agentúru AFP.

Južná Kórea sa od utorka 3. decembra zmieta v najhoršej vnútropolitickej kríze za posledných niekoľko rokov. Podľa prieskumu Gallupovho kórejského inštitútu, ktorého výsledky boli zverejnené v piatok, prezidenta podporuje už iba 11 percent opýtaných, za jeho obžalobu sa vyslovilo až 75 percent.

- Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

- Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

- Niekdajší mexický minister verejnej bezpečnosti Genaro García Luna, ktorý si od minulého októbra v Spojených štátoch odpykáva 38-ročný trest odňatia slobody, musí spolu s manželkou zaplatiť viac než 2,4 miliardy dolárov mexickej vláde.

- Filipínsky prezident Ferdinand Marcos vo štvrtok po neúspešnom výsledku svojej strany v takzvaných polčasových voľbách vyzval celý svoj vládny kabinet na odstúpenie. Demisiu podalo už viac ako 30 ministrov a vysokopostavených úradníkov.

- Americké ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok obvinilo z vraždy a ďalších trestných činov muža, ktorý je podozrivý zo zastrelenia dvoch pracovníkov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.

- Americká Snemovňa reprezentantov vo štvrtok schválila návrh zákona upravujúci daňové úľavy, sociálne programy či financovanie bezpečnosti na vonkajších hraniciach Spojených štátov.

- Na celom Slovensku, s výnimkou Bratislavského kraja, platia až do polnoci výstrahy prvého stupňa pred búrkami.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 20,9 percenta hlasov. Za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 19,1 percenta voličov.

- Hokejisti USA postúpili do semifinále 88. majstrovstiev sveta. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom zápase v Štokholme zdolali Fínsko 5:2.

- Švédsky minister pre zamestnanosť a integráciu Mats Persson vo štvrtok informoval, že plánuje zmapovať „infiltráciu islamistov“ v krajine po tom, čo Francúzsko v novej správe upozornilo na vplyv islamistickej skupiny Moslimské bratstvo.

- V blízkosti sídla americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v Langley v štáte Virgínia postrelili vo štvrtok členovia ochranky jednu osobu, informovali miestne médiá.

- Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici rozhodol o vzatí do väzby troch obvinených v súvislosti s podozrením z činnosti neonacistickej skupiny pôsobiacej na území Bratislavy. Vyhovel tak návrhu prokurátora.

- Predseda SNS Andrej Danko nemá problém so zvýšením volebnej kaucie pre kandidujúce strany, podporuje tzv. demokratizáciu politických strán. Kvórum potrebné na vstup strany do parlamentu vo výške päť percent považuje za štandardné.

- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vo štvrtok odvolala Gustáva Murína z funkcie povereného generálneho riaditeľa Slovenského literárneho centra (SLC). Pre TASR to potvrdila riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Chorvátsky futbalista Luka Modrič po sezóne ukončí svoje pôsobenie v Reale Madrid. Svoj posledný duel na štadióne Santiago Bernabeu odohrá v sobotu v stretnutí záverečného 38. kola La Ligy proti Realu Sociedad San Sebastian.

- Ak by sa znížil počet poslancov Národnej rady (NR) SR zo súčasných 150 na 100, na zmenu Ústavy SR by stačilo len 60 poslancov. Problém slabej ochrany ústavy by sa tak stal ešte vypuklejším.

- Moskva vo štvrtok vyhlásila, že počas noci vypálila na mesto Pokrov v Dnepropetrovskej oblasti na východe Ukrajiny balistickú strelu Iskander-M a zasiahla dva systémy Patriot a jeden radar typu AN/MPQ-65.

- Polícia upozorňuje na nové formy podvodov, ktoré v poslednom období zaznamenala na území Bratislavského kraja. Podvodníci sa prostredníctvom aplikácie WhatsApp snažia od obetí pod viacerými zámienkami vylákať finančné prostriedky.

- Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) navrhne ministerstvu financií, aby vláda krajom kompenzovala schválené 800-eurové odmeny pre zamestnancov verejnej správy.

- Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) povedie aj počas ďalšieho obdobia predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič.