Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. október 2024Meniny má Dionýz
< sekcia Zahraničie

Juhokórejský súd nariadil Japonsku odškodniť sexuálne otrokyne

Ilustračná snímka. Foto: TASR Erika Ďurčová

Súd uznal, že obete násilne uniesli alebo ich vlákali do sexuálneho zotročenia. V dôsledku toho utrpeli ujmu a nemohli žiť po vojne normálny život.

Soul/Tokio 23. novembra (TASR) - Juhokórejský súd vo štvrtok nariadil Japonsku vyplatiť odškodnenie 16 ženám za sexuálne zneužívanie počas druhej svetovej vojny. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

Najvyšší súd v Soule verdiktom zrušil súdne rozhodnutie z roku 2021 podľa ktorého ženy nútené sexuálne slúžiť japonským vojakom (označované aj eufemizmom "utešiteľky") nemajú nárok na odškodnenie. Odvolával sa na absolútnu imunitu Japonska, podľa ktorej ako štát nepodlieha jurisdikcii súdov inej krajiny.

Soulský súd vo štvrtok rozhodol, že je "opodstatnené povedať, že imunita suveréna (štátu) by sa nemala rešpektovať... v prípade nezákonného konania". Zároveň nariadil, aby sa každej zo sťažovateliek vyplatilo približne 200 miliónov wonov (154.000 dolárov).

Súd uznal, že obete násilne uniesli alebo ich vlákali do sexuálneho zotročenia. V dôsledku toho utrpeli ujmu a nemohli žiť po vojne normálny život.

Jednou zo 16 sťažovateliek bola 95-ročná aktivistka Lee Yong-soo, ktorá bola osobne pri vynesení rozsudku a pri východe zo súdnej budovy prejavovala spokojnosť.

Japonská ministerka zahraničných vecí Jóko Kamikawová vo štvrtok vyhlásila, že verdikt juhokórejského súdu je "v jasnom rozpore s medzinárodným právom a dohodami medzi oboma krajinami". Zároveň ho označila za "mimoriadne poľutovaniahodný a absolútne neprijateľný".

Juhokórejská diplomacia podľa svojich vyjadrení skúma podrobnosti súdneho rozhodnutia.

Japonská vláda odmieta priamu zodpovednosť za tieto vojnové zločiny. Trvá na tom, že obete boli naverbované civilistami a že vojenské verejné domy boli prevádzkované komerčne.

Táto citlivá záležitosť dlhodobo sužuje vzájomné vzťahy oboch krajín. Japonsko Kórejský polostrov okupovalo medzi rokmi 1910 až 1945.

Tokio sa odvoláva na zmluvu z roku 1965, ktorou oba štáty obnovili vzájomné diplomatické vzťahy a poskytlo reparačný balík približne 800 miliónov dolárov, aby vyriešilo všetky nároky týkajúce sa koloniálneho obdobia.

Podľa historikov bolo k prostitúcii v japonských armádnych nevestincoch prinútených až 200.000 žien, prevažne z Kórejského polostrova a z Číny.